Czy polar oddycha? Dokładne wyjaśnienia

19.03.2024

Czy polar oddycha? Dokładne wyjaśnienia

Praca na zewnątrz potrafi dostarczyć wielu chłodnych wrażeń – zwłaszcza gdy odbywa się w kapryśnym sezonie pogodowym. Czy jednak nie zrobi tego zbyt skutecznie? Nie od dziś wiadomo przecież, że odzież, w której dużo się ruszamy, powinna gwarantować sprawne odprowadzanie potu. Przegrzewanie się w bluzie nie jest przyjemne nawet podczas potężnych mrozów. Wyjaśniamy, czy polar oddycha – przeczytaj!

Czy polar oddycha? Krótka odpowiedź

Tak. Jeśli rozumiemy oddychalność jako odprowadzanie potu, nieprzegrzewanie i generalnie komfort termiczny bez uczucia gotowania się, polarowa bluza jest dobrym wyborem. Nic dziwnego, że wiele firm wybiera polary z nadrukiem dla swoich pracowników fizycznych. Taka bluza słusznie wisi także w domach większości Polaków. Doskonale nadaje się do wszelkiej pracy na zewnątrz.

Sprawa nie jest jednak aż taka prosta, by zamknąć temat na jednym akapicie. Chcesz wiedzieć więcej o działaniu polaru? Czytaj dalej! Zwróć uwagę, że stawiamy różnicę między materiałem polarowym, a bluzą polarową.

Wyjaśnienie właściwości materiału polarowego

Dla pełnej precyzji – materiał z którego wykonany jest polar jest paroprzepuszczalny. Paroprzepuszczalność i oddychalność są ze sobą ściśle powiązane, ale nie są tożsame.

Materiał polaru przepuszcza parę wodną, w tym przypadku parujący pot. Równocześnie nie przepuszcza powietrza z zewnątrz, toteż nie jest to stricte oddychanie – bo oddychanie polega na wymianie gazowej w obie strony. Dzięki takim właściwościom tkaniny polarowej może ona równocześnie chronić przed chłodnym wiatrem, a przy tym pozbywać się potu.

Ogólnie rzecz biorąc, paroprzepuszczalność materiału jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na oddychalność zrobionej z niej bluzy. Na całościową oddychalność bluzy polarowej wpływają jeszcze inne kwestie, nie tylko tkanina.

Czynniki wpływające na oddychalność bluzy polarowej

Paroprzepuszczalny materiał to jeden z czynników, ale o oddychalności zrobionej z niego bluzy decydują jeszcze te kwestie:

  • Grubość i gęstość splotu: Im grubszy, gęstszy materiał, tym mniejsza paroprzepuszczalność, a więc i oddychalność materiału.
  • Konstrukcja odzieży: Bluza polarowa może mieć zwiększoną oddychalność dzięki wyposażeniu w specjalne otwory wentylujące. W polarach sportowych i pracowniczych często wykorzystuje się m.in. siateczki wentylujące.
  • Wykończenie materiału: Niektóre polary są wykończone specjalnymi hydrofobowymi membranami, które zmniejszają ich paroprzepuszczalność.
  • Nadruk: Metody nadruku polegające na naniesieniu warstwy farby lub naszywek na materiał, siłą rzeczy zakrywają część otworów odpowiedzialnych za przepuszczanie pary.

Czy polar odprowadza pot tak dobrze, jak inne tkaniny?

Klasyczne polary są wykonane w głównej mierze z syntetycznych włókien – dobrze znanego wszystkim poliestru. Włókna te są ułożone w specyficzny sposób, tworząc strukturę z mikroskopijnymi kieszonkami powietrza. To właśnie te kieszonki sprawiają, że polar jest ciepły i izoluje od zimna. I chociaż dobrze radzą sobie one z paroprzepuszczalnością, niestety polar nie odprowadza potu aż tak dobrze, jak naturalne tkaniny.

Syntetyczne włókna nie chłoną wody, toteż trzeba poczekać, aż pot sam odparuje ze skóry i wtedy ucieknie w postaci pary wodnej. W przypadku materiałów naturalnych wygląda to nieco inaczej. Włókna np. bawełny, wypijają część potu od razu gdy pojawi się na skórze, odciążają ją od razu. Odprowadzają i parę wodną ze skóry, i to, co chwilę wcześniej wchłonęły.

Poziom oddychalności polaru jest całkowicie zadowalający jak na chłodne warunki. Odprowadzanie potu zachodzi nieco wolniej, niż przy naturalnych materiałach. Bluza spełnia jednak swoje zadanie – chroni przed zimnem, gwarantuje ogólny komfort termiczny i wygodę. Nie nosimy jej przecież w sytuacjach, gdy do potu od wysiłku fizycznego dochodzi pot od temperatury, więc i ta maksymalna oddychalność nie jest niezbędna.

Podsumowanie

Polary z nadrukiem, polary sportowe, codzienne… Bluz polarowych jest co niemiara, bo po prostu są one szalenie komfortowe do wszystkich zastosowań w chłodny dzień. Syntetyczna tkanina, z której wykonany jest polar, jest paroprzepuszczalna. Oznacza to, że odprowadza parujący pot. Nie chłonie jednak potu w formie ciekłej, więc generalnie nie jest tak dobra w odprowadzaniu wilgoci jak syntetyczne materiały. I nie takie jest jej zadanie.

Polar to idealny materiał na chłodne dni. Dzięki swoim walorom chroni przed wiatrem, ogrzewa i nosimy go właśnie w takim celu. W chłodzie nawet podczas intensywnego wysiłku nie pocimy się na tyle dużo, by tkanina sobie z tym nie radziła.

Bluza wykonana z tego paroprzepuszczalnego materiału może oddychać bardziej – dzięki wstawkom wentylującym, mniejszej grubości i gęstości splotu – lub mniej, gdy zdecydujesz się na warianty z wykończeniami blokującymi część otworów wentylujących. Zdecyduj, co najbardziej przyda się w pracy u Ciebie – może zorganizujesz dla pracowników dwa warianty polaru, lżejszy i cieplejszy?

Mogą Ci się również spodobać

Kurtka robocza odblaskowa – jaką wybrać?

29.11.2022

Wśród elementów odzieży roboczej, o których warto pomyśleć jesienią i […]

Deska myjąca – czy warto ją mieć? Poznaj najważniejsze zalety 

W erze nowych technologii armatura łazienkowa nie pozostaje w tyle. […]

Jaki sprzęt sportowy warto mieć w domu?

Siedzący tryb życia, który prowadzi coraz więcej Polaków, nie sprzyja […]