Domowa biblioteczka ? jak ją stworzyć?

21.07.2023

Domowa biblioteczka ? jak ją stworzyć?

Większość osób kochających czytanie marzy o posiadaniu miejsca, w którym posiadane w kolekcji książki będą mogły być odpowiednio wyeksponowane. Są też i tacy, którzy po prostu lubią kolekcjonować książki i zależy im na tym, aby dobrze się prezentowały. Pomóc w tym może domowa biblioteczka. Sprawdź, jak ją stworzyć!

Domowa biblioteczka ? co powinno się w niej znaleźć?

Domowa biblioteczka to Twoja przestrzeń. Powinny się więc w niej znaleźć takie tytuły, jakie najbardziej lubisz. Bez względu na to, czy będą to książki o samorozwoju, romanse, reportaże czy pozycje z gatunku fantastyki, to Ty wybierasz, biorąc pod uwagę swoje preferencje. Wiele osób decyduje się na kolekcjonowanie konkretnych wydań książek, np. starszych tytułów, które są już dotknięte duchem czasu i dodają biblioteczce wyjątkowego klimatu. Z kolei inni kochają nowości i dodają do swojej kolekcji aktualne premiery z różnych kategorii. Nie ma jednej reguły, która pasowałaby wszystkim.

Jakie meble do domowej biblioteczki wybrać?

Jeśli należysz do grona szczęśliwców, którzy mają do zaaranżowania całe pomieszczenie, Twoja domowa biblioteczka może prezentować się naprawdę okazale, stając się jednocześnie niezwykle komfortowym i otulającym miejscem. Spędzanie czasu z ukochanymi tytułami właśnie tam nada czytaniu zupełnie nowego wymiaru. Jednak nawet jeśli będzie ona znajdować się w Twojej sypialni lub salonie, a książki zajmą jeden regał, może ona stać się taką przestrzenią.

Podstawowymi meblami w każdej biblioteczce są oczywiście regały. Posiadają półki, między którymi nie ma zbyt dużych odstępów, dzięki czemu ich wymiary doskonale pasują do typowych rozmiarów książek. Wybierając regały, zwróć uwagę, aby nie były one zbyt głębokie. W takiej sytuacji książki będą znajdować się daleko od brzegu półek i będą słabo wyeksponowane. Z kolei przesunięcie ich bliżej zostawi pustą przestrzeń z tyłu, którą trudno będzie utrzymywać w czystości, bo będzie zbierał się tam kurz.

domowa biblioteczka retro
Domowa biblioteczka w stylu retro wprowadza niezwykle klimatyczną atmosferę do wnętrza!

Przyjrzyj się bliżej takim regałom jak model Billy dostępny w sklepach Ikea. Zazwyczaj tego typu meble dostępne są w różnych wymiarach, np. różnią się szerokością, dzięki czemu możesz stworzyć idealną aranżację, stawiając kilka egzemplarzy obok siebie. I tak pierwsze skrzypce grają książki.

Co warto umieścić w domowej biblioteczce poza książkami? Przyda się także miejsce do czytania, czyli najlepiej fotel. Dużą popularnością cieszą się modele typu uszak, które są nie tylko wygodne, ale jednocześnie świetnie się prezentują. Wystarczy dopasować odpowiedni kolor i fakturę materiału, aby łatwo dopasować je do większości stylów aranżacyjnych. Niektórzy zamiast uszaka wybierają masywne fotele obite skórą, które wprowadzają do wnętrza interesujący i ponadczasowy klimat. Obok fotela umieść źródło światła, np. stojącą lampę, dzięki której czytanie podczas jesiennych i zimowych wieczorów będzie w pełni komfortowe i bezpieczne dla oczu.

Domowa biblioteczka zajmująca całe pomieszczenie niekiedy staje się nie tylko przestrzenią do uwielbiania książek, ale i miejscem pracy. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, nie zapomnij o umieszczeniu w niej biurka oraz wygodnego krzesła. Zwróć uwagę na to, aby aranżacja wnętrza była spójna ? możesz przykładowo wybrać regały i biurko w tym samym odcieniu drewna. Doda to wnętrzu harmonii, a spędzanie w nim czasu będzie przyjemnością.

Jak zaaranżować domową biblioteczkę?

To, jak będzie prezentować się Twoja domowa biblioteczka, zależy w dużej mierze wchodzących w jej skład książek. To właśnie one staną się jej najważniejszym elementem. Możesz zdecydować się na różne aranżacje posiadanych tytułów. Jedną z najpopularniejszych, która największy zachwyt budzi przy dużej ilości pozycji, jest tęcza. W tym przypadku książki są układane kolorystycznie, bez względu na gatunek czy rozmiar. Tęcza często zaczyna się od bieli, przechodzi przez żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, fioletowy, niebieski, zielony, aż po czarny. Nie ma jednak reguły i możesz zaplanować własne ułożenie kolorystyczne.

Popularnym sposobem na układanie książek jest branie pod uwagę ich gatunku lub wydawnictwa. Niektórzy chętnie łączą ze sobą serie. Pozwala to stworzyć nieco bardziej harmonijne ułożenie niż w przypadku tęczowego porządku, gdyż znajdujące się obok siebie książki są spójne i mają podobne rozmiary oraz pasujące do siebie grzbiety.

Co z dodatkami w biblioteczce? Świetnie sprawdzą się rośliny, świece lub figurki, które możesz ustawiać na półkach, aby oddzielić od siebie serie. Doskonałym pomysłem jest także wyeksponowanie przodów okładek w przypadku wybranych tytułów. Dzięki temu domowa biblioteczka będzie się prezentować ciekawiej i stanie się bardziej oryginalna.

Mogą Ci się również spodobać

Nowoczesna aranżacja wnętrz ? postaw na profile LED 

02.04.2022

Przemyślane, a jednocześnie nietuzinkowe wykończenie wnętrza, to zdecydowanie cel większości […]

Jaki sprzęt sportowy warto mieć w domu?

Siedzący tryb życia, który prowadzi coraz więcej Polaków, nie sprzyja […]

Akumulatorowa dmuchawa do liści – jak wybrać odpowiedni model?

Bez dmuchawy jesienne porządki na podwórku są żmudne i uciążliwe. […]