Montaż paneli ogrodzeniowych – jak wykonać go samodzielnie?

06.02.2024

Montaż paneli ogrodzeniowych – jak wykonać go samodzielnie?

Panele ogrodzeniowe z drutu kuszą ładnym wyglądem, dużą wytrzymałością i niewygórowaną ceną. Tę ostatnią można jeszcze obniżyć, jeśli zrezygnujesz z usługi montażu. Panele można bowiem z powodzeniem przymocować samodzielnie. I wcale nie wymaga to wielkiej, fachowej wiedzy. Sprawdź, jak wykonać montaż paneli ogrodzeniowych własnymi siłami.

Montaż paneli ogrodzeniowych – kolejność czynności

By zamontować panele ogrodzeniowe, powinno wystarczyć kilka dni. Przy samym zakładaniu paneli warto mieć do pomocy drugą osobę, pozostałe czynności będziesz w stanie wykonać w pełni samodzielnie.

Przygotowanie terenu na ogrodzenie

Na początek dokładnie wyznacz teren na ogrodzenie i usuń z niego wszelkie przeszkody. W linii płotu nie mogą znajdować się drzewa, krzewy czy zarośla. Potrzebne będzie też przynajmniej lekkie wyrównanie terenu – na linii ogrodzenia zapewne znajdą się dziury bądź małe nasypy. Być może trzeba będzie więc gdzieniegdzie coś nadsypać. Przy ewentualnym dowożeniu ziemi pamiętaj, by ją wzmocnić gruzem czy żwirem. Grunt pod panele ogrodzeniowe musi być stabilny.

Osadzanie słupków ogrodzeniowych

Po przygotowaniu terenu czas przejść do prac związanych ze słupkami pod ogrodzenie. Montaż paneli ogrodzeniowych powinien odbywać się na wypoziomowanych, stabilnych podporach.

Najpierw wyznacz miejsca na słupki. Weź pod uwagę szerokość paneli, ale zostaw też kilka centymetrów rezerwy na akcesoria do ich montażu. Następnie wykop dołki pod słupki – powinny mieć od 80 do 140 cm głębokości. Wszystko zależy od regionu, w którym mieszkasz: zerknij na mapę przemarzania gruntów w Polsce. Szerokość dołków zależy od średnicy słupków. Między krawędzią otworu a słupkiem powinno być co najmniej 15 cm odstępu.

 Na środku otworu ustaw i wypoziomuj słupek. Możesz dodatkowo ustabilizować go kamieniami lub specjalnymi podporami. Potem trzeba zalać dół betonem i na koniec jeszcze raz sprawdzić, czy słupek trzyma pion. Później korekty nie będą już możliwe. W zależności od pogody beton będzie się wiązać od dwóch do trzech dni.

Montaż paneli ogrodzeniowych na słupkach

Po tym czasie możesz przystąpić do zakładania paneli. Tutaj przyda Ci się pomoc, zwłaszcza wtedy, kiedy zdecydowałeś się na wysokie ogrodzenie i przęsła są dość ciężkie. Pomocnik będzie trzymać element w czasie skręcania. Montaż paneli ogrodzeniowych rozpoczyna się na pierwszym słupku, na który zakłada się obejmy startowe. To akcesoria, do których potrzebna jest podkładka, książeczka i śruba, najlepiej ze zrywalną nakrętką. Zazwyczaj są w komplecie z obejmami.

Przez obejmę przekłada się pierwsze ?oczko? przęsła, następnie przykręca śrubę. Podobnie będzie na słupkach pośrednich, gdzie jednak potrzebne są obejmy pośrednie, ze śrubami z dwóch stron. Przy słupkach narożnych czas na obejmy narożne, które pozwalają na połączenie sąsiednich paneli pod kątem prostym. Przy ostatnim słupku jeszcze raz przykręć obejmy startowe.

Dobierz też odpowiednią liczbę obejm na każdy słupek. Powinna zależeć od wysokości ogrodzenia. Przy płocie o wysokości co najmniej 170 cm będą to trzy obejmy, przy niższych wystarczą po dwie.

Montaż paneli ogrodzeniowych do okrągłych słupków

Montaż paneli ogrodzeniowych do okrągłych słupków nie różni się od tego, jak mocuje się przęsła do słupków o kwadratowym przekroju. Jedyna różnica to kształt obejm ogrodzeniowych. Wówczas musisz szukać okrągłych akcesoriów, które będą dobrze dopasowane do kształtu słupków.

Podsumowanie: jak wykonać samodzielny montaż paneli ogrodzeniowych?

Montaż paneli ogrodzeniowych możesz wykonać sam. Wystarczy, że zaplanujesz przebieg ogrodzenia, przygotujesz teren i zabetonujesz słupki ogrodzeniowe. Kiedy zrobisz to prawidłowo, pozostaje Ci mocowanie przęseł – zakłada się je na słupkach przy pomocy specjalnych obejm.

Mogą Ci się również spodobać

Jaka twardość materaca będzie najlepsza? Poradnik

19.04.2023

Zbyt miękki materac, na którym śpisz, sprawia, że Twój kręgosłup […]

Jaki sprzęt sportowy warto mieć w domu?

Siedzący tryb życia, który prowadzi coraz więcej Polaków, nie sprzyja […]

Jaka maszyna do szycia dla zaawansowanych?

Uszyłeś i zacerowałeś już nie jedno ubranie? Wiesz, jak obsługiwać […]