Czym ozdobić ramkę na zdjęcia? 8 pomysłów na sentymentalne dekoracje

27.03.2024

Czym ozdobić ramkę na zdjęcia? 8 pomysłów na sentymentalne dekoracje

Czym ozdobić ramkę na zdjęcia, by stworzyć dla pamiątkowych fotografii naprawdę godne miejsce? Na każdym zdjęciu jest cząstka Twojego życia, więc dobrze, by ramka bezbłędnie odzwierciedlała to, co gra Ci w duszy. Wykorzystaj te pomysły do wyczarowania pięknej fotograficznej dekoracji w swoim stylu – sprawdź!

Czym ozdobić ramkę na zdjęcia – 8 inspiracji dla każdego

Przed Tobą pomysły, które pozwolą Ci stworzyć ramki o różnorodnej stylistyce. Do zrobienia ich nie musisz mieć umiejętności manualnych – są proste, wymagają tylko odrobiny cierpliwości i kleju. Materiały kupisz w każdym sklepie dla rękodzielników, w hurtowni jubilerskiej, pasmanterii, a część od zawsze masz w domu.

Dopasuj wariant dekoracji do swojego gustu oraz wystroju pomieszczenia, w którym chcesz umieścić ozdoby ze wspomnień.

1 – Kamienie jubilerskie

Półfabrykaty do biżuterii, takie jak właśnie jubilerskie kamienie półszlachetne w formie gotowej do rękodzieła, umożliwią Ci wyczarowanie ramek niczym z królewskiej galerii portretów. Do małych ramek najlepiej sprawdzą się drobne kamienie, takie jak kryształki Swarovskiego lub perełki. Do dużych zaś można użyć większych kamieni, takich ametysty, onyksy czy malachity.

Do ozdabiania ramek do zdjęć można użyć każdego rodzaju kamieni jubilerskich, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Przykleja się je za pomocą kleju jubilerskiego bądź kleju na gorąco. Przejrzyj hurtownie biżuterii w poszukiwaniu idealnych wariantów!

ramka na zdjęcia zdobiona perełkami
Oto czym ozdobić ramkę na zdjęcia z wakacji nad egzotycznym morzem -postaw na perły hodowlane lub syntetyczne.

2 – Cyrkonie

Cyrkonie to tańsza metoda zdobienia, więc warto o nich pomyśleć, zwłaszcza gdy chcesz przygotować więcej błyszczących ramek. Dostaniesz je m.in. w hurtowni jubilerskiej, jako jeden z półfabrykatów do biżuterii. Dostępne są również w sklepach z rękodziełem, a nawet w drogeriach (można je wykorzystywać do stylizacji paznokci).

  • Ułóż cyrkonie wzdłuż krawędzi ramki. Możesz ułożyć cyrkonie w jednym rzędzie lub w kilku rzędach, w zależności od szerokości ramy i wielkości kamyków.
  • Stwórz wzór z cyrkonii na środku ramki. Na szerokiej ramce da się stworzyć prosty wzór, taki jak serce, gwiazda lub kwiat, lub bardziej skomplikowany wzór.
  • Użyj cyrkonii do wypełnienia wgłębień lub detali w ramce. Cyrkonie mogą nadać ramce bardziej trójwymiarowy wygląd, jeśli posiada ona żłobienia.
  • Umieść pojedynczą, dużą cyrkonię w centralnym punkcie ramki. Duża cyrkonia będzie stanowić centralny punkt małej ramki i nada jej elegancki wygląd.

Ramki zdobione cyrkoniami dobrze wpiszą się m.in. w styl glamour – on szczególnie lubi błysk.

3 – Kokardki

Kokardki najlepiej pasują do zdjęć dzieci – w końcu kojarzą się właśnie z dzieciństwem. Wpisują się także w klimat zdjęć rodzinnych ze świąt Bożego Narodzenia.

Kokardki możesz samodzielnie zawiązać z ozdobnych wstążek lub poszukać gotowych kokard w sklepie rękodzielniczym. Wystarczy tylko przykleić je do ramki klejem na gorąco w wybranym miejscu i gotowe.

czym ozdobić ramkę na zdjęcia - pomysł z kokardką
Minimalistyczna ramka z prostą, uroczą kokardką, subtelnie podkreśli urok umieszczonego w niej zdjęcia. Pasuje do każdego pokoju, w którym znajdują się drewniane elementy.

4 – Guziki

Zdjęcie z wesołego miasteczka, urodzin Twojej pociechy czy rodzinnego wypadu na basen? Podkreśl wesołość tych wspomnień równie wesołą ramką! Użyj guzików w różnych kolorach i rozmiarach, aby stworzyć kolorową mozaikę na bazowej ramce.

5 – Taśmy ozdobne

Użycie ozdobnej taśmy to tani, acz efektowny sposób na przyozdobienie prostej, gładkiej ramki bez żłobień. Różnorodne taśmy są dostępne w sklepach plastycznych.

Najprostszy sposób na wykorzystanie jej? Wytnij kawałek taśmy o długości odpowiadającej obwodowi ramki. Przyklej bardzo, bardzo dokładnie wzdłuż krawędzi. Zaopatrz się tylko w naprawdę ostre nożyczki, bo poszarpana taśma nie będzie się do niczego nadawała!

czym ozdobić ramkę na zdjęcia - taśma dekoracyjna złota
Dobrze wykonana taśma dekoracyjna robi robotę!

6 – Elementy z filcu

Filc to wdzięczny materiał dekoracyjny. Wykonane z niego ozdoby są sztywne, podatne na klejenie, a tkaninę kupisz w setkach kolorów. Do wycinania użyj solidnych, bardzo ostrych nożyczek. Przymocuj dekoracje do ramki za pomocą kleju na gorąco.

ramka na zdjęcie bożonarodzeniowa ozdobiona wycinanką z filcu
Ot prosty renifer i choinka, na które szablony znajdziesz w Internecie – to wystarczy, by efekt budził uśmiech.

7 – Suszone rośliny

Suszone rośliny przyklejone do ramki za pomocą kleju na gorąco – tego potrzebują zwłaszcza zdjęcia romantyczne i fotografie z wycieczek na łono natury. Przemyśl dobór rośliny. Jeśli zdjęcie zostało wykonane wiosną, ozdób ramkę wiosennym kwiatem. Fotografia z lasu? Wybierz kawałek dziko rosnącego krzewu.

Jeśli chcesz ozdobić ramkę dziką roślinnością, wybieraj tylko kwiaty, które zastajesz już zerwane, np. przez przechodzące zwierzęta. To samo dotyczy gałązek – nie niszcz, zabieraj tylko to, czego właściciel już nie potrzebuje.

czym ozdobić ramkę na zdjęcia - pomysł z suszoną rośliną
Ramki z suszonkami mogą być bardzo różnorodne, a pasują do każdego wnętrza. Puść wodze fantazji!

8 – Znaczki pocztowe

Podróżujesz? Mamy propozycję na nowy rytuał. Wykonane zdjęcia z wypraw umieszczaj w ramkach udekorowanych znaczkami pocztowymi z odwiedzonego regionu. Zaopatrz się w najprostsze, bazowe ramki wykonane ze sklejki, a po powrocie zaklinaj w nich wspomnienia, póki są jeszcze świeże!

Podsumowanie

Pomysły na to, czym ozdobić ramkę na zdjęcia, ogranicza w zasadzie tylko wyobraźnia i… rozmiar ramki! Niech wybrane dekoracje korespondują ze sceną na zdjęciu bądź nawet budzą z nią bezpośrednie skojarzenia.

Wiele drobnych przedmiotów wpada nam w ręce przy pamiętnych okolicznościach, ale nie jest łatwo je zachować. Szybko gubią się w natłoku domowych sprzętów. Zacznij wykorzystywać je w dekorowaniu ramek! Suszone rośliny, kokardki z prezentów, a nawet znaczki pocztowe – to wszystko można użyć w ramkach, by niosły ze sobą jeszcze większy ładunek wspomnień.

Mogą Ci się również spodobać

Najbardziej dekoracyjne zioła do ogrodu

04.04.2022

Ze względu na swoje właściwości lecznicze, kulinarne, a nawet kosmetyczne, […]

Jak dbać o ogród latem?

Lato to najtrudniejszy okres dla naszego ogrodu. Szczególnie susza i […]

Domowa biblioteczka ? jak ją stworzyć?

Większość osób kochających czytanie marzy o posiadaniu miejsca, w którym […]