Siatka leśna – jak montować?

18.10.2022

Siatka leśna – jak montować?

Siatki ogrodzeniowe królują na wielu posesjach. To one zapewniają prywatność i bezpieczeństwo na podwórku. Często wybierane są siatki leśne, które chronią uprawy sadownicze, leśne oraz hodowlę. Mimo że jest prosta w montażu, łatwo popełnić błąd. Dlatego w tym artykule powiem Ci, jak zamontować siatkę leśną

Montaż siatki leśnej – potrzebne narzędzia

Zanim przejdziesz do rozciągania siatki, musisz przygotować odpowiednie narzędzia. Do tego potrzebna Ci będzie m.in.:

-łopata, 

-poziomica, 

-skoble (w przypadku słupków drewnianych),

-młotek, 

-obcęgi. 

Siatka leśna – jak montować?

Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, musisz wykazać się precyzją i dokładnością, aby ogrodzenie dobrze się prezentowało. 

“Ok, ale od czego zacząć?”

Już Ci mówię. Oto kilka kroków. 

1. Przygotowanie podłoża 

Aby siatka była stabilna i chroniła posesję, musisz dobrze przygotować podłoże w miejscu pracy – usuń wszystkie przeszkody i wyrównaj teren.

2. Wybór, prawidłowy rozstaw słupków i wykonanie

Montaż siatki leśnej wiąże się z wykopaniem dziur na słupki, które powinny mieć od 50 do 70 cm głębokości. Wszystko zależy od umiejscowienia słupków:

-narożne – około 70 cm,

-środkowe – około 50-55 cm. 

W przypadku montażu siatki leśnej możesz wybrać słupki drewniane lub metalowe: 

drewniane – to tańsza opcja. Jednak musisz liczyć się z tym, że będą mniej odporne na złe warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia mechaniczne. Mogą także nie powstrzymać tak skutecznie intruzów, którzy chcą dostać się na posesję. 

metalowe – zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Odporne na czynniki atmosferyczne np. deszcz czy mocne słońce, a także na korozję. Plusem jest, że nie wymagają konserwacji. Są jednak droższe niż ich drewniana wersja. 

Pracę należy zacząć od rozstawienia słupków narożnych. Aby cała konstrukcja była stabilna nie możesz zapomnieć o wspornikach – czyli tak zwanych zastrzałach w narożnikach. Najważniejsze jest jednak, aby ciągle monitorować czy konstrukcja jest w pionie – tu pomoże Ci poziomica. 

Montaż siatki leśnej – co ile metrów rozstawić słupki?

Siatki leśne są lekkie. Dlatego też możesz zachować między słupkami większe odstępy – około 2-3 metry. 

W przypadku siatki leśnej montaż słupków w odpowiedniej odległości jest istotny. Zapewnia to dobre naciągnięcie siatki. Rezultat? Zabezpieczenie posesji będzie Ci służyło przez wiele lat.

3. Utwardzenie słupków  

Słupki należy także dobrze zabezpieczyć, aby stabilnie trzymały się w podłożu. W przypadku drewnianej wersji wystarczy je tylko zakopać w ziemi. Metalowe powinny zostać zabetonowane. Nie jest to konieczne, ale wtedy masz większą pewność, że ogrodzenie przetrwa nawet silne podmuchy wiatru, czy inne nieoczekiwane zdarzenia. 

4. Prawidłowy montaż i naciągnięcie siatki

W końcu nadszedł ten moment – instalacja siatki leśnej. Najlepiej kupić ją w rolce – wtedy wystarczy ją tylko rozciągnąć. Rozciąganie siatki różni się w zależności od wybranych słupków:

siatka leśna – montaż do słupków drewnianych – należy ją zamontować za pomocą przybicia skobli do mocowania – jest to zgięty pręt, który łączy ze sobą dwa elementy.

-siatka leśna – montaż do słupków metalowych – mają one specjalne uchwyty, które zapewniają proste i wygodne łączenie. Można dodatkowo użyć cienkiego drutu. 

Podczas mocowania pamiętaj o odpowiednim napięciu siatki. Dzięki temu cała konstrukcja będzie wyglądać estetycznie, a co ważniejsze będzie trwała i nawet złe warunki pogodowe nie wyrządzą szkód.  

Teraz już wiesz, jak zamontować siatkę leśną. Możesz to zrobić samodzielnie, ponieważ proces nie jest trudny. Pamiętaj o przygotowaniu podłoża na słupki i ich dokładnym rozmieszczeniu, oraz o napięciu ogrodzenia. Dodatkowo z odpowiednimi narzędziami montaż siatki leśnej będzie prosty i lekki. Nim się obejrzysz, Twoja posesja będzie już ogrodzona i chroniona. 

Mogą Ci się również spodobać

Najbardziej dekoracyjne zioła do ogrodu

04.04.2022

Ze względu na swoje właściwości lecznicze, kulinarne, a nawet kosmetyczne, […]

Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując podkaszarkę na baterie?

Jest raczej oczywiste, że zakup nowego sprzętu ogrodowego nie może […]

Ściany z mchu. Kiedy zdecydować się na całą, a kiedy na mniejsze dekoracje?

Zieleń we wnętrzu to jedna z najbardziej stylowych, a przy […]