Dopasowanie kosiarki ogrodowej do potrzeb

17.04.2022

Dopasowanie kosiarki ogrodowej do potrzeb

Ogród na posesji najczęściej składa się z obrzeża w formie żywopłotu różnorakiej gęstości, klombów, rabat, krzewów i drzewek, czasami części warzywnej oraz trawnika. O wszystkie te elementy składowe trzeba dbać, przy czym trawnik występuje najczęściej nie tylko na samej posesji, ale jeszcze za ogrodzeniem od jej frontu.

W takiej sytuacji posiadanie kosiarki jest po prostu niezbędne, ale podczas wyboru urządzenia warto zadać sobie kilka ważnych pytań.

Czym się kierować podczas wyboru kosiarki ogrodowej?

Wybór kosiarki ogrodowej dokładnie dopasowanej do potrzeb danej posesji nie jest specjalnie trudny. Wymaga jednak odpowiedzi na konkretne pytania odnoszące się przede wszystkim do posiadanego trawnika.

Czy przy całej powierzchni trawnika są dostępne źródła zasilania dla kosiarki?

Ogród na posesji związany jest najczęściej nie tylko z domem, ale również z innymi budynkami. Może to być garaż, budynek gospodarczy, letnia kuchnia, altana, czy domek na narzędzia, a w każdym z nich może się znajdować elektryczne źródło zasilania.

Jeżeli do każdego dostępnego zakątka w ogrodzie występuje zasięg dla kabla elektrycznego doprowadzającego prąd do silnika, kosiarka elektryczna będzie zakupem najrozsądniejszym.

Jeżeli jednak trawnik do skoszenia występuje w miejscu, dokąd kabel nie sięga, wówczas sprawdzi się lepiej kosiarka spalinowa albo kosiarka akumulatorowa. Podkaszarki spalinowe również w tej sytuacji będą spełniać swoje zadanie.

Jakiej wielkości jest powierzchnia trawnika?

Niewielki trawnik do 100 metrów kwadratowych powierzchni (jest to kwadrat o długości boku 10 metrów), który może być koszony stosunkowo często nie wymaga nawet kosiarki z napędem. Tutaj świetnie sprawdzi się kosiarka ręczna bębnowa, ale trzeba lubić wysiłek fizyczny.

Jeżeli natomiast koszenie trawnika jest czynnością niespecjalnie lubianą warto przy takim trawniku pokusić się o kosiarkę elektryczną bębnową lub pospolitszą rotacyjną. Duże trawniki o powierzchni powyżej 300 m2 są już raczej przeznaczone do obróbki przez kosiarki spalinowe.

Dobrym wyborem będzie tutaj traktorek do koszenia trawy albo postawienie na pełną automatykę i zainwestowanie w robot koszący.

Jakie jest usytuowanie trawnika względem przeszkód w terenie i jaki ma kształt?

Trawnik duży zostanie sprawniej wykoszony kosiarką ciężką o dużej mocy i dużej szerokości roboczej albo robotem koszącym. Taki trawnik musi mieć jednak równe brzegi i być wolny od przeszkód.

W wypadku trawników z dużą ilością zakrętów, o powierzchni urozmaiconej klombami, krzewami, czy drzewkami lepiej się sprawdzi lekka kosiarka, którą będzie można bez wysiłku sprawnie manewrować.

Czy trawnik jest równy i poziomy, czy trawa rośnie na terenie pofałdowanym albo na skarpie?

Na równych jak stół trawnikach sprawdzi się każdy rodzaj kosiarki, w tym bębnowe, ale na terenach trudniejszych, np. na działkach leśnych potrzebna będzie kosiarka rotacyjna albo poduszkowa. Natomiast w wypadku trawników o dużym nachyleniu niezbędna jest kosiarka z poduszką powietrzną labo kosiarka z napędem na koła.

Jaki czas jest dostępny na koszenie trawy i jak często będzie to robione?

Trawnik zadbany wymaga koszenia częściej niż raz w tygodniu. Dla utrzymania trawy na wysokości do trzech centymetrów zaleca się strzyżenie trawnika raz na 5-6 dni.

Przy niewielkim trawniku można z powodzeniem przy częstym koszeniu wykorzystywać ręczną kosiarkę bębnową, ale jeżeli mogą zdarzać się przerwy w koszeniu, a trawnik ma być przystrzyżony nisko, niezbędna jest kosiarka rotacyjna.

Mogą Ci się również spodobać

Deska myjąca – czy warto ją mieć? Poznaj najważniejsze zalety 

15.10.2023

W erze nowych technologii armatura łazienkowa nie pozostaje w tyle. […]

Salomon – bluza z kapturem. Dlaczego warto mieć ją w domu?

Salomon – bluza z kapturem od tej marki przyda się […]

Na co zwrócić uwagę urządzając lobby hotelowe? Podpowiadamy

Lobby to miejsce, w którym codziennie pojawia się wiele osób. […]