Jaka twardość materaca będzie najlepsza? Poradnik

19.04.2023

Jaka twardość materaca będzie najlepsza? Poradnik

Zbyt miękki materac, na którym śpisz, sprawia, że Twój kręgosłup wygina się w nienaturalny sposób. Przez to możesz nabawić się licznych dolegliwości bólowych, a także permanentnie przybrać nieodpowiednią postawę ciała. Z kolei zbyt twarde posłanie podpiera ciało tylko w kilku miejscach i utrudnia swobodny przepływ krwi. Przez to mogą pojawić się u Ciebie problemy z krążeniem. 

Jak zatem widzisz, zdecydowanie warto idealnie dopasować do siebie swoje posłanie. Jak to jednak zrobić? Jaka twardość materaca będzie dla Ciebie najlepsza i jak ją dobrać? Na te pytania odpowiem w dzisiejszym artykule. A to wszystko po to, abyś mógł spać w niezwykle komfortowych i zdrowych warunkach. Sprawdź!

Jak oznaczana jest twardość materacy?

Na samym początku warto wyjaśnić, w jaki sposób poznasz twardość materaca. Oczywiście nie musisz udawać się do sklepu, aby się na nim położyć i sprawdzić to na własnej skórze. Spokojnie możesz kupić odpowiedni model nawet przez Internet. A to wszystko zasługa specjalnych oznaczeń materacy. Twardość wyrażana jest poprzez literę H. Jest to skrót od angielskiego słowa hardness, które oznacza właśnie twardość. 

Producenci mają tutaj do dyspozycji z ogólnego założenia pięć opcji twardości do wyboru, które oznacza się literą H oraz towarzyszącą jej odpowiednią cyfrą. H1 to te najbardziej miękkie materace, H2 średnio miękkie, H3 pośrednie, H4 średnio twarde, a H5 twarde. Musisz jednak wiedzieć, że często skala jest nieco niższa lub pojawiają się oznaczenia łamane, np. H3/H4. Zawsze warto więc dokładnie sprawdzić, jakie oznaczenia i ich wyjaśnienia znajdują się przy modelach konkretnego producenta.

Znając jednak podstawową skalę, jesteś w stanie ocenić chociaż mniej więcej, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze ? niezależnie od tego, kto wyprodukował dany model. Kupują go, pamiętaj, że materac dobiera się głównie do wagi ciała oraz pozycji, w jakiej śpisz.

Jaka twardość materaca będzie najlepsza, biorąc pod uwagę wagę ciała?

Przejdźmy więc do tego, jaka twardość materaca będzie najlepsza, jeśli za główne kryterium weźmiesz sobie swoją wagę. Dzięki temu będziesz w stanie określić, jak posłanie będzie reagować na Twój ciężar. Jako przykład wezmę tutaj oznaczenia pośrednie twardości. 

Takie znajdują się m.in. na stronie https://plantpur.pl. Jest to polski producent materacy ekologicznych, w którego ofercie znajdziesz chociażby modele wzbogacone o naturalne oleje roślinne. Jaką twardość wybrać zatem w zależności od swojej wagi?

Materace H2/H3 

Pierwsza twardość to H2/H3. Oznaczenie to informuje, że materac jest miękki/średni. Zaleca się go dla osób o wadze do 65 kg. Te świetnie sprawdzą się dla dorastających pociech, ale też osób dorosłych o drobniejszej posturze ciała. Taki materac zapewni idealne wsparcie dla całego kręgosłupa oraz karku i barków. 

Oczywiście możesz wybrać go również wtedy, gdy ważysz nieco więcej i wiesz, że najlepiej śpi się na tych miękkich modelach. Musisz jednak liczyć się z tym, że takie posłanie posłuży Ci nieco krócej. Przy wyższym ciężarze może bowiem szybciej trwale się odkształcać.

Materace H3/H4 

Materace H3/H4 to z kolei modele średnio twarde. Rekomenduje się je głównie osobom o wadze od 65 do 90 kg. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to poniekąd uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku większości z nas. W końcu przeciętna Polka waży ok. 68 kg, natomiast Polak ? ok. 80 kg. 

Oczywiście są to tylko dane statystyczne, jednak nie da się ukryć, że takie modele cieszą się najczęściej największą popularnością. 

Materace H4/H5 

Z kolei materace H4/H5 to modele twarde. Te poleca się dla osób ważących powyżej 90 kg. Budowa takich rozwiązań jest nieco sztywniejsza. Przez to wypełnienie nie traci swojego kształtu oraz właściwości mimo wywieranego na nie nacisku. 

Jak dobrać twardość materaca do pozycji, w której śpisz?

Teraz nadszedł czas, by dowiedzieć się, jak dobrać twardość materaca do pozycji, w której śpisz. Okazuje się bowiem, że ma to ogromne znaczenie. Wypełnienie dopasowuje się przecież do kształtu Twojego ciała. 

Tak więc, śpiąc na brzuchu, zdecydowanie nie warto stawiać na miękkie materace. Takie rozwiązanie sprawia niestety, że Twój brzuch zapadnie się w wypełnieniu. Przez to całe ciało wygnie się w nieprawidłowy sposób, sprawiając, że poczujesz ogromny dyskomfort. W takiej sytuacji o wiele lepiej sięgnąć po rozwiązania pośrednie lub twarde (biorąc tutaj pod uwagę także swoją wagę).

Podobnie będzie w przypadku spania na plecach. Ponownie na zbyt miękkim materacu możesz się w niego zapaść. Tym samym ciało nie będzie miało odpowiedniego podparcia. Postaw wtedy na twardsze rozwiązania.

A co w przypadku spania na boku? W takiej sytuacji musisz przypilnować, aby nie wybrać dla siebie z kolei zbyt twardego materaca. Wtedy wystające części ciała, takie jak m.in. biodra, nie będą miały jak zapaść się w posłanie. Tym samym kręgosłup nie będzie przyjmował odpowiedniej pozycji. Pośrednie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.

Co zrobić, gdy na jednym materacu mają spać dwie osoby?

Wybór odpowiedniej twardości materaca dla jednej osoby, jak widać, jest więc dość prostym zadaniem. Wystarczy znać swoją wagę i określić, w jakiej pozycji śpisz najczęściej. Spore problemy mogą pojawić się jednak w przypadku par. Wtedy pod uwagę należy brać potrzeby każdej z połówek. 

Oczywiście w najkorzystniejszej sytuacji są te osoby, które mają mniej więcej podobną wagę oraz preferencje dotyczące pozycji do snu. Podobnie będzie, jeśli masy ciał mieszczą się w widełkach zalecanych dla danej twardości ? np. od 65 do 90 kg przy materacach H3/H4. Wtedy wystarczy zerknąć na zalecenia i gotowe. 

Co jednak w sytuacji, gdy różnica w wadze dwóch połówek jest dość wyraźna? Wtedy rozwiązania są tak naprawdę dwa. Pierwsze z nich to wybór jednego posłania, jednak z dopasowaniem do tej cięższej osoby. Oczywiście ta lżejsza będzie poniekąd poszkodowana, jednak dzięki temu nie będzie konieczności ciągłego wymieniania materaca na nowy. Nie będzie się bowiem szybko niszczył i odkształcał.

Druga opcja to natomiast wybranie dwóch osobnych materacy i dopasowanie ich do każdej z osób osobno. Wtedy modele muszą być mniejsze i zmieścić się jeden obok drugiego na stelażu łóżka. Niestety również i to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Dwa osobne materace będą bowiem najczęściej kosztować więcej niż jeden duży. Do tego powstanie między nimi luka, która nie zapewni idealnej stabilności. Posłania mogą się wtedy lekko przemieszczać. Jak to jednak mówią, coś za coś. 
Wiesz już, jak dobrać twardość materaca do swojej wagi, pozycji, w jakiej śpisz, a także jak ewentualnie rozwiązać problem spania w parze. Nie pozostaje zatem nic innego, jak wybrać dla siebie najlepsze możliwe rozwiązanie i zapewnić sobie zdrowy oraz komfortowy wypoczynek!

Mogą Ci się również spodobać

Domowa biblioteczka ? jak ją stworzyć?

21.07.2023

Większość osób kochających czytanie marzy o posiadaniu miejsca, w którym […]

Róże pnące

Ró­że na­le­żą do naj­po­pu­lar­niej­szych i jed­nych z naja­trak­cyj­niej­szych kwia­tów, któ­re […]

Przechowywanie w kuchni – czyli gdzie to wszystko pomieścić?

W kuchni jest wiele przedmiotów i czasami trudno je wszystkie […]