Jak dbać o ogród latem?

13.04.2022

Jak dbać o ogród latem?

Lato to najtrudniejszy okres dla naszego ogrodu. Szczególnie susza i upał mogą zniweczyć nasze starania o piękny, spersonalizowany, a przede wszystkim zdrowy ogród. Dlatego dziś przyjrzymy się temu, jak pielęgnować ogród latem, przedstawiając najważniejsze praktyczne wskazówki.

Poprawa jakości gleby

Jakość gleby ma zasadnicze znaczenie dla zdrowego i dobrze utrzymanego ogrodu. Dlatego podczas sadzenia ważne jest, aby glebę w ogrodzie wzbogacić kompostem i polepszaczem gleby.

Podczas pielęgnacji ogrodu latem warto dodać warstwę ściółki. Rozkładając taki naturalny dywan o grubości około 4-5 centymetrów, chroni się glebę przed słońcem, chłodzi się ją i zapobiega odparowywaniu wilgoci.

Odpowiednia ilość wody

Podlewanie jest ważniejsze niż kiedykolwiek, jeśli chcesz zadbać o swój ogród w lecie. Podlewaj rośliny z samego rana, zanim temperatura wzrośnie, a słońce znajdzie się wysoko. Pozwoli to na znacznie lepsze wykorzystanie wody, ponieważ rośliny będą miały czas na jej wchłonięcie, a parowanie będzie znacznie mniejsze.

Nie ma znaczenia, jaką metodę zastosujesz, choć system nawadniania znacznie ułatwi pracę. W lecie interesujące może być zainstalowanie węży zraszających. Węże te są zakopywane pod ściółką (ale pozostają nad ziemią) i uwalniają wodę kropla po kropli. W rzeczywistości można je wykonać ze zwykłych węży, wiercąc małe otwory w regularnych odstępach. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat pielęgnacji ogrodu zajrzyj na bloga https://www.przewodnik-budowlany.com.pl/ogrody

Kilka praktycznych wskazówek dotyczących podlewania

1. Rośliny w wiszących doniczkach potrzebują więcej wody niż te posadzone w ziemi.

2. Umieść pod nimi inne rośliny, aby wykorzystać spadającą wodę, i zbierz razem rośliny posadzone w doniczkach z terakoty.

3. Jeśli nie chcesz ustawiać roślin w donicach, ponieważ chcesz w inny sposób zorganizować taras lub ogród, pomaluj wnętrze donicy, aby zachować więcej wilgoci. Aby lepiej ją wykorzystać, należy podłożyć pod nią talerze.

Uważaj na chwasty

Z reguły chwasty dobrze znoszą upał. Dlatego tak ważne jest wyrywanie chwastów, gdy tylko się je zauważy, w przeciwnym razie wiele z nich w krótkim czasie zmieni się z maleńkich w gigantyczne. Łatwiej je też usunąć, gdy są małe, ponieważ w miarę wzrostu niektóre z nich zapuszczają ogromne korzenie i mocno przylegają do gleby. Można sobie z nimi poradzić również korzystając z takich narzędzi ogrodniczych jak kosy spalinowe.

Mądrze wybieraj rośliny do letniego ogrodu

Najlepiej jest wybierać rośliny, które nie wymagają dużego zacienienia i wilgotności. Do wyboru będzie wiele gatunków roślin rodzimych oraz takich, które nie wymagają podlewania.

Ponadto, aby nadać letniemu ogrodowi odrobinę koloru i cieszyć się nim z miejsca, w którym można się zrelaksować, należy obsadzić go odmianami kwitnącymi o tej porze roku. Zastąpią one te, które kwitną wiosną i przestaną kwitnąć latem. Wiele roślin wiosennych pozostawia zwiędłe kwiaty. Usuń je, aby Twój ogród wyglądał idealnie.

Uważaj na szkodniki

Jest to oczywiście coś, co powinniśmy robić przez cały rok. Jednak lato to ulubiony czas niektórych szkodników, na które musimy zwracać szczególną uwagę. Podobnie jak w przypadku chwastów, należy działać jak najszybciej i nie dopuścić do rozprzestrzenienia się szkodnika.

Okres letni jest bardzo ważny dla naszego ogrodu i musimy poświęcić mu więcej uwagi ze względu na upały. Każdy ogród jest inny i wymaga specjalnej pielęgnacji. Jednak stosując się do tych 5 łatwych i praktycznych wskazówek, poprawimy stan naszej zielonej przestrzeni. Nie zapomnijmy o ogrodzie tego lata, przy minimalnych zabiegach pielęgnacyjnych nie będziemy mieli żadnych problemów, a będzie on wyglądał doskonale.

Mogą Ci się również spodobać

Z czego można zrobić ozdoby świąteczne? Nietuzinkowe pomysły

14.03.2024

Z czego można zrobić ozdoby świąteczne w wyjątkowym stylu? Samodzielne […]

Jaka klamka od białych drzwi? Propozycje kolorów 

Białe drzwi to klasyka, która pasuje do wielu wnętrz, niezależnie […]

Rodzaje bejcy do drewna – czym się różnią?

Rodzaje bejcy do drewna dostępne na rynku mogą przyprawić o […]