Ubrania do pracy na zewnątrz jesienią – jakie wybrać?

09.11.2023

Ubrania do pracy na zewnątrz jesienią – jakie wybrać?

Jesień stawia trudne warunki wszystkim pracownikom, którzy wykonują swoje obowiązki na zewnątrz. Jesienna słota i częste deszcze dają się we znaki niemal każdemu. Nawet złota polska jesień i tak oznacza znaczne obniżenie temperatury w stosunku do lata oraz wcześnie zapadający zmrok. By być na to przygotowanym, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania do pracy na zewnątrz. To przede wszystkim odzież ostrzegawcza, przeciwdeszczowa i ocieplana. Podpowiadamy, jakie ubrania wybrać.

Zadbaj o widoczność – wybierz ubrania ostrzegawcze na jesień

Jesienią najbardziej odczuwamy to, że dzień staje się coraz krótszy i szybciej zapada zmrok. Szczególnie po zmianie czasu na zimowy. Widoczność ograniczają także częste deszcze i mgły. Właśnie dlatego do pracy na zewnątrz o tej porze roku konieczna jest odzież ostrzegawcza.

Przez cały rok jest konieczna do pracy przy drogach, na lotniskach, dworcach czy stacjach benzynowych, ale jesienią warto na nią postawić właściwie przy wszystkich pracach wykonywanych na zewnątrz. Najlepszą widzialność gwarantują ubrania, które spełniają normy odblaskowej odzieży ochronnej. To co najmniej dwa pasy taśmy odblaskowej oraz jaskrawe tło: żółte, czerwone lub pomarańczowo-czerwone.

Do najpopularniejszych jesiennych ubrań odblaskowych należą softshelle. To ubrania, które nie ograniczają ruchów, gwarantują dobrą oddychalność i podstawową ochronę przed deszczem. Możesz postawić także na odblaskowe kurtki przeciwdeszczowe czy też polary. Te ostatnie nie sprawdzą się jednak w czasie intensywnych opadów deszczu.

odzież ostrzegawcza - kurtka kobieca
Ostrzegawcza kurtka damska, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu sprzetBHP.pl

Nie daj się przemoczyć – wybierz przeciwdeszczowe ubrania do pracy

Deszcz to kolejna jesienna zmora. Praca w przemoczonym ubraniu już po kilkunastu minutach staje się udręką. Dlatego na jesień zdecydowanie warto zainwestować we wszelkie ubrania przeciwdeszczowe i wodoodporne.

Wśród nich najpopularniejsze są elementy garderoby wykonane z poliuretanu, ewentualnie z powłoką z tego tworzywa. Najważniejsze będą kurtki. Klasyczne przeciwdeszczowe modele są luźne, swobodnie zwisają na ciele. W sklepach z ubraniami roboczymi można też jednak znaleźć nowoczesne kurtki wodoodporne o sportowym kroju, które lepiej pasują do pracy o dynamicznym charakterze.

Przy wyborze kurtki przeciwdeszczowej trzeba zwrócić uwagę na wentylację, z którą bywa w nich problem. Najlepiej wybierać modele z transpiratorami powietrza pod pachami i otworami wentylacyjnymi na plecach. Uzupełnieniem przeciwdeszczowego stroju do pracy będą wodoodporne spodnie oraz gumowe buty.

Pamiętaj o izolacji – wybierz ocieplaną odzież do pracy

Trzeci jesienny problem to spadające temperatury. Średnia z ostatnich lat dla września to 13,8 stopnia Celsjusza, ale dla października już tylko 8,8 stopnia, a dla listopada 4,1 stopnia. To pokazuje, że z tygodnia na tydzień jesienią są potrzebne coraz cieplejsze ubrania.

Na początku idealnie sprawdzą się jeszcze bluzy, a także polary. Z czasem, kiedy temperatura zacznie bardziej spadać, trzeba będzie przestawić się na ocieplane kurtki. Ich właściwości w dużej mierze zależą od rodzaju ocieplenia.

Najlepsze właściwości izolujące ma puch – nawet lekka kurtka z takim ociepleniem będzie dobrze ogrzewać. Puch mocno absorbuje jednak wilgoć, będzie więc odpowiedni do prac o mniejszej intensywności. Do tych bardziej dynamicznych lepiej wybrać kurtki ocieplane materiałem syntetycznym. Są cięższe, ale lepiej spisują się w kontakcie z wilgocią.

Podsumowanie: jakie ubrania do pracy na zewnątrz wybrać na jesień?

Jesienią trzeba zadbać przede wszystkim o dobrą widzialność, zabezpieczenie przed deszczem oraz chłodem. Dlatego ubrania do pracy na zewnątrz na tę porę roku to odzież ostrzegawcza, przeciwdeszczowa oraz ocieplana. To właśnie pod tym kątem najlepiej szukać kurtek jesiennych, polarów, ale również obuwia czy spodni.

Mogą Ci się również spodobać

Jakie żaluzje do kuchni wybrać?

08.04.2024

Kuchnia to dla wielu osób serce domu. Ponieważ spędzamy w […]

Sposoby wieszania firanek ? poradnik od A do Z

Zastanawiałaś się kiedyś, jakie są sposoby wieszania firanek i co […]

Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując podkaszarkę na baterie?

Jest raczej oczywiste, że zakup nowego sprzętu ogrodowego nie może […]