Czy choinka jest obowiązkowym elementem wystroju domu na święta?

24.10.2022

Czy choinka jest obowiązkowym elementem wystroju domu na święta?

Choinki sztuczne lub żywe zazwyczaj zdobią nasze mieszkania podczas zimowych miesięcy przez całe nasze życie. Jesteśmy więc przyzwyczajeni do tego elementu świątecznego, który najczęściej pojawia się we wnętrzu jakiś czas przed Bożym Narodzeniem. Wiele osób zastanawia się jednak, czy takie drzewka są obowiązkowym elementem świąt. Czasami wynika to także z niewielkiego metrażu mieszkania, do którego ciężko wstawić nam dużych rozmiarów choinkę.

Czy choinki na pniu i inne modele muszą pojawić się u nas na ten wyjątkowy świąteczny czas? A może są alternatywy, którymi można je zastąpić, aby nie stracić całkowicie bożonarodzeniowego klimatu? Zapraszamy do lektury dalszej części publikacji, w której odpowiadamy na te pytania.

Choinki świąteczne – tak czy nie?

Choinka jest elementem tradycji świątecznej. Jest właśnie tym dodatkiem, który większości z nas najmocniej kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Dodatkowo w wielu rodzinach to właśnie pod tym wyjątkowym drzewkiem umieszcza się prezenty. Można więc stwierdzić, że jest tak mocno zakorzenione w naszej kulturze, że ciężko sobie wyobrazić bez niego święta.

Czasami jednak z pewnych względów nie możemy lub po prostu nie chcemy umieszczać w mieszkaniu drzewka. Jeśli problemem jest metraż mieszkania, warto zastanowić się, czy jego rozwiązaniem nie będzie mała choinka sztuczna. Choinki sztuczne małe nie zajmują dużo miejsca, a do tego odznaczają się wysoką jakością, dzięki czemu będą mogły zdobić nasze mieszkanie przez lata.

Wszystkim, którzy jednak nadal są na nie, podpowiadamy, że chociaż choinki zazwyczaj się pojawiają, to nie są obowiązkowym elementem. Tak jak możemy zastąpić choinkę żywą, jej sztuczną wersją (co cieszy się coraz większą popularnością), tak samo możemy drzewko zastąpić jego zupełnie innym odpowiednikiem, który nadal doskonale sprawdzi się w roli elementu wprowadzającego świąteczny klimat. Co warto wziąć pod uwagę?

Lampki choinkowe nie tylko na choince

Elementem, który bardzo mocno kojarzy się z okresem świątecznym, są oczywiście lampki – zarówno te białe, jak i mieniące się wieloma kolorami. Jest to niezwykle uniwersalny dodatek. Możemy powiesić je na ścianie w taki sposób, że będą tworzyć kaskadę światła, mocno rozświetlając pomieszczenie. Świetnie będą prezentować się także jeśli opleciemy nimi karnisz, łącząc je np. z girlandą z choinkowymi gałązkami. Ciekawym pomysłem jest także ubranie w światełka rośliny doniczkowej. Jeśli mamy kwiatka większych rozmiarów (np. grubosza czy fikusa), może na czas Bożego Narodzenia zamienić się w nietypową choinkę.

Stroiki i roślinne ozdoby

Stroiki czy świąteczne dekoracje zamknięte w szkle (np. las w słoiku) z pewnością przypadną do gustu wszystkim, którzy nie chcą, aby ozdoby zajmowały zbyt wiele miejsca w mieszkaniu. Stroiki zazwyczaj stawiamy na stole lub innych meblach, ale możemy zdecydować się także na ozdobę w takiej formie, która będzie wisieć. Wtedy może ona być bardziej pokaźnych rozmiarów, bo zawiśnie na drzwiach. Fani DIY z pewnością ucieszą się w tego pomysłu, gdyż takie dekoracje można wykonać samodzielnie!

Choinka w wersji eko

Świąteczny klimat do mieszkania może wprowadzić niekoniecznie choinka, a wystarczy jej… kształt. Co to znaczy? Wystarczy, że ułożymy dowolne przedmioty w taki sposób, aby ich kształt przypominał choinkę. Można wykorzystać do tego przykładowo książki. Aby jeszcze mocniej podkreślić bożonarodzeniową atmosferę, polecamy dodać do takiej kompozycji lampki. Taka choinka w wersji eko może stanąć na podłodze lub na meblach – w zależności od tego, ile książek posiadamy, a co za tym idzie, jak dużych rozmiarów będzie.

Mogą Ci się również spodobać

Ściany z mchu. Kiedy zdecydować się na całą, a kiedy na mniejsze dekoracje?

23.02.2023

Zieleń we wnętrzu to jedna z najbardziej stylowych, a przy […]

Modne klamki do drzwi wewnętrznych – przegląd trendów

Każdy, komu zależy na modnym mieszkaniu, powinien bacznie śledzić najgorętsze […]

Pomysł na przechowywanie biżuterii – 5 praktycznych inspiracji do domu

Pomysł na przechowywanie biżuterii w domu, który spełnia praktyczne i […]