Jakie ubrania do pracy w ogrodzie wybrać?

10.08.2022

Jakie ubrania do pracy w ogrodzie wybrać?

Pielęgnacja ogrodu potrafi być niezwykle wdzięczną i przyjemną pracą, zwłaszcza, gdy szybko widać jej efekty. Nie da się jednak ukryć, że przy tej okazji trudno uniknąć zabrudzenia ubrań. Dotyczy to zwłaszcza wszelkich prac związanych z ziemią, sadzeniem krzewów czy wysiewaniem roślin.

Odzież w czasie pracy w ogrodzie powinna nas również chronić. O ile zwykła kosiarka ogrodowa dodatkowych zabezpieczeń nie wymaga, o tyle przy pracy podkaszarką czy nożycami do żywopłotu dodatkowa warstwa ochronna przed kawałkami pędów i gałęzi z pewnością się przyda. Dlatego warto mieć w swojej garderobie dedykowane ubrania do pracy w ogrodzie.

Wygodne i bezpieczne ubrania do pracy w ogrodzie

W czasie pielęgnowania ogródka zwykle sporo się ruszamy. W dodatku nasze ciało często jest ustawiane w dość nietypowych pozycjach. Wykonujemy sporo skłonów, przykucnięć, często stajemy w rozkroku czy też sięgamy do wyżej położonych gałęzi. Ubrania do pracy w ogrodzie muszą być więc wygodne i funkcjonalne.

Podstawą takiego stroju mogą być ogrodniczki. Te charakterystyczne spodnie na szelkach nie bez powodu zawdzięczają nazwę właśnie ogrodowi. Są wykonywane z solidnych, ale elastycznych materiałów. Dzięki szelkom nie zsuwają się nawet przy pochylaniu się. A dodatkowe kieszenie sprawią, że zawsze będziemy mieć pod ręką wszystkie potrzebne narzędzia.

W przypadku tułowia najlepiej stawiać na standardowe ubrania robocze. Wiele prac w ogrodzie wykonujemy wiosną, z kolei jesienią trzeba uporządkować przestrzeń przed zimą. Dlatego warto mieć w swoim arsenale bluzę roboczą, najlepiej zasuwaną zamkiem błyskawicznym. Z pewnością przyda się także płaszcz przeciwdeszczowy. W końcu nawet w czasie deszczu czasami będziemy chcieli choćby zerwać kilka owoców z drzew czy krzewów. W cieplejsze dni dobrze sprawdzi się standardowa koszula robocza.

Dobrym pomysłem będzie stawianie na bluzy i kurtki odblaskowe. Dzięki temu będzie można je wykorzystać również na przykład do wieczornych spacerów. Takie ubrania do pracy w ogrodzie i nie tylko można znaleźć na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-spodnie-bluzy.

Akcesoria ochronne do pracy w ogrodzie

Praca w ogrodzie nie obędzie się bez odzieżowych dodatków. Do najważniejszych należą rękawice. Najpopularniejsze są rękawice z dzianiny, które chronią ręce przed zabrudzeniem i pozwalają na wygodniejsze wyrywanie chwastów. Warto jednak postawić również na mocniejszy model, na przykład z elementami ze skóry. Przyda się, gdy będziemy mieć w planach pracę przy przycinaniu drzew czy krzewów.

Przy takich pracach z pewnością należy też pamiętać o okularach ochronnych, ewentualnie osłonach na całą twarz. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy do wycinania gałęzi używamy pilarek czy innych podobnych urządzeń. Wówczas okulary to gwarancja naszego bezpieczeństwa.

Ubrania do pracy w ogrodzie powinny obejmować również nakrycia głowy. To istotne przede wszystkim latem. Wystarczy jednak zwykła czapka z daszkiem, która ochroni nas przed mocno prażącymi promieniami słońca. Popularnym rozwiązaniem jest również szeroki, słomkowy kapelusz, który dla niektórych stał się wręcz atrybutem ogrodnika.

Mogą Ci się również spodobać

Jak dbać o ogród latem?

13.04.2022

Lato to najtrudniejszy okres dla naszego ogrodu. Szczególnie susza i […]

Czy choinka jest obowiązkowym elementem wystroju domu na święta?

Choinki sztuczne lub żywe zazwyczaj zdobią nasze mieszkania podczas zimowych […]

Sposoby wieszania firanek – poradnik od A do Z

Zastanawiałaś się kiedyś, jakie są sposoby wieszania firanek i co […]