Rodzaje bejcy do drewna – czym się różnią?

24.08.2023

Rodzaje bejcy do drewna – czym się różnią?

Rodzaje bejcy do drewna dostępne na rynku mogą przyprawić o zawrót głowy osoby nieobeznane w temacie środków dekoratorskich i pielęgnacyjnych. Znacznie się od siebie różnią, a odpowiedni dobór zaważy na całym efekcie bejcowania. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje bejc, by pomóc Ci w doborze odpowiedniego preparatu na własną rękę.

Czym jest bejca?

Bejca to roztwór służący do barwienia i wizualnej renowacji elementów drewnianych. Najważniejszym zadaniem jest poprawa kolorystyki oraz wyrównanie odcieni, toteż obok wśród substancji pielęgnacyjnych do drewna, bejcę zaliczamy do tych dekoratorskich. Bejcowanie pozwala uwolnić pełnię naturalnego piękna drewna – modyfikuje jego barwę jednoznacznie na korzyść, równocześnie podkreślając usłojenie.

W składzie bejcy dominuje woda. Dodaje się do niej pigmenty i żywicę. Konsystencja jest lekka, świetnie wsiąka w drewno i nie kryje, stąd bejcy nie można porównać do farb. 

Przejdźmy do konkretów – jakie są rodzaje bejc do drewna i jakie są między nimi praktyczne różnice?

Rodzaje bejcy do drewna – wodna

Bejca wodna to najprostszy typ. Roztwór wody i substancji barwiących nie wymaga dodatkowego rozpuszczania substancjami chemicznymi. Nazywa się ją również bejcą pigmentową – bo w istocie, poza pigmentem w wodzie nie ma nic. 

Często spotyka się te rodzaje bejcy w formie proszku do samodzielnego rozrobienia z czystą, ciepłą wodą. 

To delikatny środek. Służy do kosmetycznych modyfikacji koloru drewna. Jest mało odporna na ścieranie, co trzeba mieć na uwadze w przypadku intensywnie użytkowanych powierzchni. Sprawdza się na litym drewnie, zwłaszcza w meblach wewnętrznych niewystawianych na promienie słoneczne. Proste połączenie wody i pigmentu jest również przyjazne dla zdrowia – nie ma tu drażniących substancji.

Rodzaje bejc do drewna – rozpuszczalnikowa 

Rozpuszczalnikowa bejca ma w składzie organiczne rozpuszczalniki. Dają znacznie żywsze zabarwienie i szybko wysychają. Głęboko penetrują drewno, są odporne na czynniki środowiskowe, takie jak tarcie oraz światło słoneczne. Stosuje się ją do mocno eksploatowanych powierzchni drewnianych i fornirowanych, także na zewnątrz. 

Rodzaje bejcy – spirytusowe

Spirytusowe bejce są bardzo mocne. Wchłaniają się głęboko w drewno, intensywnie barwiąc je na wybrany kolor. Nadają się także do forniru, płyt wiórowych i sklejki. Cechuje je wysoka wytrzymałość na zewnętrzne czynniki, toteż można nimi pokryć taras czy meble ogrodowe.

Alkoholowe bejce szybko zasychają – nie ma czasu na poprawki, więc do pracy z nimi przyda się większe doświadczenie. Trzeba działać sprawnie, by końcowego efektu nie zepsuły pozostawiane smugi. Do domowych zastosowań w amatorskich rękach bezpieczniejszym wyborem okaże się bejca rozpuszczalnikowa.

Bejca olejowa

Kolejne popularne rodzaje bejcy do drewna bazują na olejach. Najchętniej wybierają je osoby, którym zależy na maksymalnej naturalności drewnianych konstrukcji. Powstaje bowiem właśnie z naturalnych olejów i wosków, z domieszkami mineralnych pigmentów

Satysfakcjonujące efekty estetyczne i funkcjonalność na różnych elementach drewnianych przysporzyła jej szerokie grono zwolenników. Po nałożeniu daje interesujący rezultat chropowatości powierzchni – nadaje się do artystycznego postarzania drewna. Jej trwałość w starciu ze środowiskiem leży pomiędzy bejcą wodną a rozpuszczalnikowymi i alkoholowymi.

Jeżeli zamierzasz pokryć bejcowany mebel powłoką olejową, powinieneś również wybrać olejową bejcę. Pokrewność substancji gwarantuje, że efekt estetyczny będzie taki, jak sobie zaplanowałeś. Mieszanie oleju z np. bejcą rozpuszczalnikową może prowadzić do niekontrolowanych odbarwień na powierzchni drewna. 

Lakierobejca – krok dalej

Bejca sama w sobie nie zabezpiecza drewna przed czynnikami środowiskowymi. By upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – poprawić wygląd drewna i je zabezpieczyć – możesz wybrać spośród lakierobejc. To już właściwie nie tyle rodzaje bejc do drewna, a po prostu barwiący lakier wymieszany z bejcą. Jeżeli chcesz oszczędzić sobie pracy, a będziesz chciał lakierować powierzchnię, rozważ wykorzystanie właśnie takiego preparatu 2w1.

Co z kolorem bejcy?

Poszczególne rodzaje bejc dostaniesz w zróżnicowanych wariantach kolorystycznych. Wystarczy rozejrzeć się po kolekcji wybranego producenta, a z pewnością trafisz na idealny. Pamiętaj tylko, że efekt po bejcy wodnej będzie mniej intensywny, niż miałoby to miejsce po użyciu rozpuszczalnikowej, alkoholowej albo olejowej.


Poznałeś najważniejsze rodzaje bejcy – teraz czas pomyśleć o oczekiwany efekcie wizualnym. Zastanów się także nad stopniem eksploatacji bejcowanej powierzchni – czy wodna wystarczy, a może lepiej wybrać odporniejszą na bazie rozpuszczalnika? Decyzja należy do Ciebie – a w razie wątpliwości zawsze możesz poprosić o poradę pracownika sklepu.

Mogą Ci się również spodobać

Jak urządzić salon fryzjerski? Podział na strefy i niezbędne wyposażenie

25.07.2024

Otwarcie własnego salonu fryzjerskiego to marzenie wielu osób pracujących w […]

Jak zamontować drążek do podciągania? Praktyczne wskazówki

Jak zamontować drążek do podciągania, by intensywnie ćwiczyć bez ryzyka […]

Ile kosztują meble kuchenne na wymiar? Kalkulujemy

Meble kuchenne na wymiar to nie tylko sposób na stworzenie […]