Artykuł sponsorowany
Drewno wciąż jest ważnym materiałem opałowym. Nawet jeśli nie używasz go w piecu do centralnego ogrzewania, przyda się w kominku, który często jest efektowną częścią stylowego salonu. By przygotować drewno na opał potrzebna będzie jednak odpowiednia siekiera. Jaka będzie więc najlepsza siekiera rozłupująca do drewna? Prześwietliliśmy to narzędzie.
Jaka siekiera rozłupująca się sprawdzi? Najważniejsze cechy
Siekiery do rozłupywania muszą głęboko wbijać się w drewno. Ich budowa powinna sprawiać, że po uderzeniu w polano łatwo rozdzieli się na dwa klocki drewna. Powinieneś dobrać ją uważnie zwłaszcza wtedy, kiedy w trakcie sezonu grzewczego często rozpalasz kominek i zużywasz dużo drewna.
Jaki profil powinna mieć głowica siekiery?
Głowica siekiery rozłupującej powinno być tak skonstruowane, by nie klinować się w drewnie. W związku z tym do rozłupywania drewna szukaj narzędzia o głowicy z szerokimi policzkami. Znajdują się na nich dodatkowe kliny, co sprawia, że głowica bezpośrednio na trzonie jest szersza niż w standardowych siekierach.
Krawędź ostrza jest ostra, ale sam element tnący jest krótki. Dzięki takiej budowie siekiera rozłupująca lepiej oddaje siłę uderzenia w drewno. Siekiera wbija się głębiej, dzięki czemu łatwiej rozłupać polano.
Jaki trzonek do siekiery rozłupującej?
Siekiery do rozłupywania wyróżniają się też długimi trzonkami. To sprawia, że łatwiej jest wziąć zamach konieczny do mocnego uderzenia w twardy kawałek drewna. Mimo to nie należy przesadzać z długością trzonka. Najlepiej dobierać go indywidualnie do długości ramienia. By znaleźć odpowiedni, należy chwycić siekierę tuż pod głowicą i dołożyć do ramienia. Trzonek powinien kończyć się pod pachą.
Do wyboru masz też trzonek z drewna bądź materiałów syntetycznych. Trudno ocenić, który surowiec jest lepszy. Syntetyczne trzonki są odporne na wilgoć i wytrzymałe, ale często po ich uszkodzeniu siekiery nie da się już osadzić na nowym trzonku. Drewniane są bardziej uniwersalne.
Jaka waga siekiery do rozłupywania będzie odpowiednia?
Większy ciężar głowicy będzie ułatwiać rozłupywanie drewna. Wówczas działasz bowiem na polano większą siłą. Najlepsza siekiera rozłupująca to model o wadze około dwóch kilogramów. Częste uderzenia cięższą siekierą będą bowiem bardzo męczące.
Najlepsza siekiera rozłupująca – modele w sam raz do drewna opałowego
Do przygotowywania drewna opałowego najlepiej wybrać profesjonalne siekiery rozłupujące. W sklepach ze sprzętem do ogrodu i na budowę znajdziesz modele o takiej właśnie nazwie. Są masywne, mają odpowiednio wyprofilowaną głowicę i długi trzonek. Taki zakup z pewnością się opłaci. Jeśli rzadko odpalasz kominek i rąbiesz drewno sporadycznie, może wystarczyć siekiera uniwersalna. Z kolei do rozszczepiania największych, twardych polan sprawdzi się siekiero-młot.
Podsumowanie: jaka będzie najlepsza siekiera rozłupująca?
Jaka siekiera rozłupująca sprawdzi się do przygotowywania drewna na opał? Powinna mieć krótkie ostrze z szerokimi policzkami. Najlepiej, by głowica ważyła około dwóch kilogramów. Do tego dochodzi trzonek dostosowany do długości ramienia. Najlepiej szukać takich modeli wśród profesjonalnych siekier do rozłupywania.