Jak wybrać polary ostrzegawcze odpowiednie do pracy?

10.01.2024

Jak wybrać polary ostrzegawcze odpowiednie do pracy?

Ubrania ostrzegawcze są obowiązkowe na wielu stanowiskach pracy. Trzeba je zakładać do pracy przy drogach, na placach budowy czy przy tak zwanym ciężkim sprzęcie. Jednym z najwygodniejszych i najpopularniejszych rozwiązań są polary ostrzegawcze. Jak jednak dobrać ich odpowiednie modele? O czym pamiętać, by spełnić wymagania prawa, ale też zapewnić komfort pracownikom? Podpowiadamy!

Profesjonalny polar ostrzegawczy – przepisy

Polary ostrzegawcze są obwarowane takimi samymi przepisami jak inne ubrania odblaskowe. Są bowiem zaliczane do odzieży ochronnej, a dokładniej odzieży o intensywnej widzialności. Kwestie z nią związane reguluje przede wszystkim norma EN ISO 20471.

Zgodnie z nią, by polar ostrzegawczy został zaliczony do ubrań ochronnych, musi mieć określony kolor, powierzchnię odblasków oraz jaskrawego materiału fluorescencyjnego, czyli tła. Możliwe kolory to wyłącznie żółty, czerwony lub pomarańczowo-czerwony.

Minimalna wymagana powierzchnia materiału fluorescencyjnego to 0,14 m2. Paski z odblaskami muszą z kolei zajmować przynajmniej 0,10 m2. Takie parametry polaru sprawią, że spełni on wymagania klasy pierwszej, która zapewnia najniższy poziom ochrony.

Polary ostrzegawcze mogą być jednak zaliczane do klasy drugiej bądź trzeciej, która gwarantuje najlepszą możliwą ochronę. Do tego potrzeba bowiem ubrania okalającego tułów z długimi rękawami. Do tego trzeba jednak dodać 0,80 m2 materiału fluorescencyjnego i 0,20 m2 odblasków.

Jeśli więc Twoi pracownicy wykonują obowiązki, przy których prawo wymaga zakładania ubrań ochronnych o podwyższonej widzialności, w pierwszej kolejności weź pod uwagę wymienione wyżej kwestie.

polar ostrzegawczy w formie bluzy
Polar ostrzegawczy klasy trzeciej, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu sprzetBHP.pl

Wygodne polary ostrzegawcze – kwestie ważne dla pracowników

Warto jednak zwrócić uwagę również na to, by polary ostrzegawcze zapewniały komfort pracownikom. Najważniejszy będzie oczywiście dobór odpowiedniego rozmiaru. To podstawa do dobrego samopoczucia i pełnej swobody ruchów.

Drugi krok to wybór odpowiedniej gramatury polaru. To uniwersalny strój, ale grubość materiału nieco zmienia jego przeznaczenie. W halach czy też przy ciepłej pogodzie dobrze sprawdzi się dopasowane ubranie z mikropolaru o gramaturze w okolicach 100 g/m2. To najcieńszy z polarów. Najgrubsze polary nadają się z kolei nawet na zimę – szukaj wtedy gramatury nawet w okolicach 300 g/m2. Najpopularniejsze są jednak polary z gramaturą około 200 g/m2. Ogólna zasada mówi, że grubszy polar powinien być luźniejszy.

Dla wygody pracownika ważne jest też wykończenie polaru ostrzegawczego w jego górnej części. Możliwości to na przykład stójka lub półgolf – nie powinny drażnić brody. Indywidualną sprawą jest też obecność kaptura, ale przy pracy na zewnątrz to zdecydowanie przydatna opcja.

Na wygodę pracy spory wpływ będzie mieć też obecność kieszeni. Najczęściej sprawa jest prosta: im ich więcej, tym lepiej. Liczne kieszenie ułatwiają bowiem przenoszenie narzędzi, dokumentów i innych drobiazgów. Dobrze, by przynajmniej niektóre z nich były zamykane, na przykład suwakiem.

Podsumowanie: jakie polary ostrzegawcze wybrać do pracy?

Polary ostrzegawcze do pracy powinny w pierwszej kolejności spełniać wymagania wynikające z przepisów prawa. Najważniejsza w tym względzie jest powierzchnia materiału fluorescencyjnego oraz odblasków, a także kolor ubrania. Weź też jednak pod uwagę wygodę pracownika – gramaturę polaru, wykończenie jego górnej części czy obecność kieszeni.

Mogą Ci się również spodobać

Jakie żaluzje do kuchni wybrać?

08.04.2024

Kuchnia to dla wielu osób serce domu. Ponieważ spędzamy w […]

Czy pościel satynowa jest dobra? Zalety i wady 

Czy pościel satynowa jest dobra, a może jednak lepiej wybrać […]

Czy choinka jest obowiązkowym elementem wystroju domu na święta?

Choinki sztuczne lub żywe zazwyczaj zdobią nasze mieszkania podczas zimowych […]