Jak zamontować drążek do podciągania? Praktyczne wskazówki

30.05.2023

Jak zamontować drążek do podciągania? Praktyczne wskazówki

Jak zamontować drążek do podciągania, by intensywnie ćwiczyć bez ryzyka kontuzji? Dowiedz się i ćwicz w domowych warunkach równie skutecznie, co na siłowni. Przedstawiamy sposób montażu drążka w zależności od rodzaju – gdzie zamontować, na co uważać i jak to rozegrać, by nie uszkodzić powierzchni?

Wybór drążka do pokoju

To, jak zamontować drążek do podciągania zależy w pierwszej kolejności od jego rodzaju. Na rynku są trzy główne rodzaje drążków do domu, spośród których bez problemu wybierzesz właściwy.

  • Drążek przykręcany do ściany lub sufitu – metalowy, mocowany na śruby do grubej ściany. Warto go wybrać jeśli masz stale wolne miejsce na ćwiczenia. Takie drążki są bardzo mocne, więc stwarzają nieograniczone możliwości treningowe z dodatkowymi ciężarami
  • Drążek rozporowy – rura zakończona dwoma śrubami rozpierającymi futrynę drzwiową. Po ćwiczeniach możesz go szybko zdjąć i schować. Będzie odpowiednim wyborem dla mieszkających na małym metrażu, gdzie każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota. 
  • Drążek zaczepiany o górę futryny – takie konstrukcje są propozycją dla posiadaczy solidnych futryn. To stabilny sprzęt, pozwalający ćwiczyć z dodatkowym obciążeniem i różnymi chwytami. Również można go łatwo zdjąć i schować. 

Niezależnie od tego, który rodzaj drążka wybierzesz, sprzęt pozwoli Ci na zbudowanie solidnych pleców. Pamiętaj jednak, że jeśli praca nad sylwetką jest dla Ciebie istotna, samo podciąganie nie wystarczy. Będzie potrzebny dodatkowy sprzęt do treningu, plan treningowy oraz dostosowanie diety. 

O tym, jak rzeźbić sylwetkę, dowiesz się na portalu E-figura – tutaj możesz przeczytać na przykład o kształtowaniu sylwetki skinny-fat – zobacz: https://www.e-figura.pl/sylwetka-skinny-fat-jak-ja-wyrzezbic-od-zera/. Podciąganie pomoże Ci się z nią uporać, ale, by kompleksowo zadbać o formę, przydadzą się również hantle, sztanga i gumy oporowe.

Jak zamontować drążek do podciągania w ścianie lub suficie?

Na ścianach twardych, drążek mocuje się przy użyciu kołków rozporowych. W przypadku miękkich ścian lepiej użyć mocniejszych kotw stalowych bądź chemicznych. 

Przyłóż ramę drążka do ściany i markerem zaznacz na niej punkty montażowe. Skręć konstrukcję drążka według instrukcji producenta. Łap za wiertarkę i nawierć miejsca zaznaczonych punktów montażowych. Kiedy to będzie gotowe, z pomocą drugiej osoby (do pomocy z przytrzymaniem konstrukcji drążka), przykręć sprzęt do ściany. 

Jeszcze zanim zaczniesz pracę z wiertarką potwierdź poziomicą, że drążek leży idealnie prosto. Jest to dość poważna operacja remontowa, więc należy ją przeprowadzić raz, a porządnie.

Drążek należy zamontować na tyle wysoko, byś startował do podciągania z prostych nóg, a podczas powtórzeń nie dotykał stopami podłogi.

Jak zamontować drążek rozporowy w drewnianej futrynie w poprawny sposób?

Montaż rozporowego drążka jest bardzo prosty. Jeden koniec rury przykładasz do futryny. Następnie wysuwasz drugi koniec, aż stabilnie sięgnie przeciwnej strony. Mocno rozpierasz rurę, tak by na dobre zaklinowała się we framudze. Nie potrzeba dodatkowych wzmocnień ani śrub – sprzęt wytrzyma duże obciążenie, bo siła rozporowa zrobi swoje.

Przed każdą sesją ćwiczeń należy sprawdzić stabilność montażu. Stań, złap drążek nachwytem, pociągnij drążek w dół i do siebie. Rura nie może się przemieszczać. Pomiędzy seriami podciągania upewnij się, że wszystko jest w porządku i ewentualnie dokręć drążek – kiedy intensywnie się podciągasz istnieje możliwość poluzowania drążka, co zemści się w dalszej części treningu.

Jeśli obawiasz się o futrynę, możesz zabezpieczyć ją dodatkowymi listewkami w  miejscu montażu. Taka osłona uspokoi Ciebie i Twoich domowników zatroskanych o aranżację. Niestety, z czasem drewniana futryna może się rozszczelniać przez nacisk drążka, lub końcówki zaczną odbijać się w drewnie. Drzwi będą działały normalnie, jednak efekt estetyczny pozostawi wiele do życzenia.

Drążek zaczepiany o wystającą futrynę

To, jak zamontować drążek do podciągania w futrynie, zależy od dokładnej konstrukcji sprzętu. Jeżeli producent wyposażył go w klin zabezpieczający, należy rozpocząć od założenia go na futrynę.

Drążki bez klina natomiast, wystarczy od razu zaczepić od góry o ramę futryny, po stronie przeciwnej do tej, po której stoisz. Tak zaczepiony drążek jest od przodu blokowany poszerzoną częścią konstrukcji. Dzięki temu, przy nacisku użytkownika, konstrukcja nie ma możliwości wycofania się i spadku z futryny.

Zapewniamy, że gdy drążek trafi w Twoje ręce, instynktownie będziesz wiedział, jak go poprawnie zamontować – najprawdopodobniej będzie to nawet pokazane na opakowaniu. Oczywiście zapoznaj się również z instrukcją dołączoną przez producenta!


Wiesz już, jak zamontować drążek do podciągania – zabieraj się więc za wybór drążka, naukę o ćwiczeniach (w tym pomoże Ci portal E-figura) i zacznij pracować nad mocnymi plecami w domowych warunkach. Jeśli podejdziesz do budowania formy kompleksowo, efekt będzie równie dobry, co ten wypracowany na siłowni.

Mogą Ci się również spodobać

Róże pnące

21.04.2022

Ró­że na­le­żą do naj­po­pu­lar­niej­szych i jed­nych z naja­trak­cyj­niej­szych kwia­tów, któ­re […]

Kurtka robocza odblaskowa – jaką wybrać?

Wśród elementów odzieży roboczej, o których warto pomyśleć jesienią i […]

Toalety z bidetem – dlaczego warto postawić na tą innowacyjną opcję do łazienki? 

Łazienka, pomimo że często jest pomieszczeniem przeznaczonym głównie do higieny […]