Sposoby wieszania firanek ? poradnik od A do Z

19.10.2022

Sposoby wieszania firanek ? poradnik od A do Z

Zastanawiałaś się kiedyś, jakie są sposoby wieszania firanek i co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem? Poznanie odpowiedzi na te pytania zdecydowanie ułatwi Ci zakupy, a także zaaranżowanie swojego wnętrza. W tym artykule postaram się dokładnie przedstawić, o co w tym wszystkim chodzi. 

Na początek pamiętaj, że sposoby wieszania firan są zależne od dwóch aspektów ? rodzaju ich zawieszenia, a także efektu wizualnego, który chcesz uzyskać. Zaintrygowana? Czytaj dalej!

Sposoby wieszania firanek w zależności od rodzaju ich zawieszenia

W pierwszej kolejności omówię, jakie są sposoby wieszania firanek w zależności od rodzaju zamontowanego w nich zawieszenia. Udając się do sklepu czy wybierając osłony okienne przez Internet, z pewnością zdążyłaś zauważyć, że te są wykończone na kilka różnych sposobów. Zanim kupisz idealny model, musisz wiedzieć, na co tak naprawdę pozwala Ci Twój karnisz. To jak, zaczynamy?

Firany mocowane na żabki

Za najbardziej tradycyjne sposoby wieszania firan w oknie zdecydowanie można uznać żabki. Metoda ta cieszy się cały czas niesłabnącą popularnością. Takie elementy mocujące mogą występować w dwóch wersjach. W pierwszej z nich żabki są umieszczone na specjalnej poślizgowej szynie. W drugiej natomiast te są zawieszone na specjalnych haczykach. Od razu mówię, że łatwiej będzie Ci mocować firany, jeśli masz tę drugą wersję. Dlaczego? 

Odpowiedź jest prosta. W karniszu szynowym żabki są zamontowane na stałe. Musisz więc sięgnąć po drabinkę lub stabilny stołek i na wysokości zapinać do nich materiał. Gdy natomiast żabki są na haczykach, możesz je zdjąć, przypiąć do firany, a później tylko każdą z nich zamontować na haczykach. Proste, prawda?

Mając taki rodzaj karnisza, masz dość duże możliwości wyboru firan. Wystarczy, że osłona będzie wykończona lamówką czy taśmą i gotowe. Wiele ciekawych modeli spokojnie znajdziesz m.in. na https://www.karo.waw.pl/category/firany-i-firanki. Pamiętaj przy tym tylko, że górna listwa musi być prosta i pozbawiona wszelkich kółeczek czy szelek mocujących. 

Niestety wieszanie osłon na żabki jest dość mozolną pracą. Niekiedy trzeba dość długo się napracować, by osiągnąć wymarzony efekt. Jesteś jednak wtedy w stanie powiesić firany na prosto, układając je w fale czy robiąc z nich zakładki. 

Sposoby wieszania firanek na żabki
Do wieszania na żabkach najlepiej sprawdzają się firany na taśmie. Na zdjęciu model Dalia. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Firany na przelotach i szelkach

Teraz nadszedł czas na firany na przelotkach oraz szelkach. Takie osłony mają dość charakterystyczne zakończenie, które pasuje tylko i wyłącznie do karnisza drążkowego. Zyskujesz jednak w ten sposób bardzo łatwe do powieszenia dekoracje. Wystarczy bowiem tylko zdjąć karnisz, przewlec przez niego kółeczka lub szelki i tak naprawdę gotowe. Na tym etapie nie musisz zastanawiać się, jak finalnie ma wyglądać ozdoba. Kształt nadajesz jej później, odpowiednio przesuwając firankę na karniszu. 

Sposoby wieszania firanek na przelotkach
Firany na przelotkach wystarczy przewlec przez karnisz drążkowy i gotowe! Na zdjęciu model Tamina. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Jest to bardzo proste zadanie, które nie wymaga żadnego wysiłku. W każdej chwili możesz także zmienić układ firany, co czyni to rozwiązanie niezwykle praktycznym i cenionym przez większości z nas. Niekiedy w sklepach możesz spotkać także zamiast szelek specjalne troczki, które dodatkowo możesz zawiązać w piękne kokardki. Jest to jednak dość rzadko spotykane rozwiązanie, które pojawia się głównie w przypadku dekoracji okiennych do pokoju dziecka.

Sposoby wieszania firanek na szelkach
Zawieszenie firan na szelkach, a następnie ich przesuwanie, jest dziecinnie proste! Na zdjęciu model Lucy. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Firany na taśmie

Kolejny rodzaj wieszania firanek to upinanie ich na specjalnej taśmie. Najczęściej taki element jest od razu wszyty w gotową osłonę i wyposażony w sznureczki ściągające. To właśnie z ich pomocą nadajesz dekoracjom odpowiedniego kształtu. Marszczysz je w dowolny sposób ? taki, jak Ci się podoba. 

Taśma najczęściej wyposażona jest w tunel, dzięki któremu możesz z łatwością przepleść przez całość karnisz drążkowy. Takie wykończenie umożliwia jednak także zawieszenie na żabkach czy haczykach. Wieszanie takich firan jest bardzo proste, ponieważ kształt możesz nadać im, spokojnie siedząc na fotelu. Nie musisz marszczyć ich samodzielnie, mając cały czas ręce w górze. 

Do tego niektóre modele taśm umożliwiają tworzenie estetycznych równych zakładek. Są to wtedy tzw. taśmy systemowe. Z ich pomocą zyskujesz równe zakładki o proporcjach 2:1 czy 3:1. Nie musisz więc zastanawiać się wtedy, jaki efekt chcesz uzyskać. Po prostu zaciągasz sznurki, wieszasz firanę i gotowe!

Sposoby wieszania firanek na taśmie
Taśma wszyta do firany umożliwia jej fantazyjne marszczenie wedle własnych preferencji. Na zdjęciu model Lorena. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Firany tunelowe

Na koniec zostały nam firany tunelowe. W tym przypadku górna część materiału zszywana jest tak, aby powstała przestrzeń umożliwiająca wsunięcie karnisza drążkowego. Zakładasz wtedy osłonkę na rurkę i tyle. Później delikatnie układasz tylko firany na oknie, tworząc z nich lekkie fale lub zostawiając je na prosto. Oto cała filozofia! 

Pamiętaj, że zawieszenie tunelowe sprawdza się także przy klasycznych żabkach i haczykach. Wtedy łapiesz nimi po prostu materiał.

Sposoby wieszania firanek tunelowych
Z klasycznym tunelem bez taśmy marszczącej najczęściej masz do czynienia w przypadku klasycznych zazdrostek. Na zdjęciu model Vince. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Sposoby wieszania firan w zależności od efektu, który chcesz uzyskać

Sposoby wieszania firan w zależności od rodzaju zamontowanego w nich zawieszenia mamy już dość dokładnie omówione. Mam nadzieję, że teraz dobrze wiesz, o co w tym wszystkim chodzi i umiesz określić, który z tych rodzajów sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Teraz nadszedł czas na to, jak wieszać firany, mając na uwadze efekt, jaki chcesz uzyskać. Od razu mówię ? to zdecydowanie przyjemniejsza część niż ta pierwsza!

Ile masz w tym przypadku możliwości? Przede wszystkim cztery podstawowe, które stosowanie są najczęściej. Pierwsza z nich to zawieszenie firan tak, aby sięgały mniej więcej do parapetu. Takie rozwiązanie polecane jest głównie wtedy, gdy tuż pod oknem coś się znajduje ? np. mebel. Osłonki nie będą wtedy w żaden sposób przeszkadzać, a mimo to zakryją przeszklenie. Najczęściej takie firany mocuje się w kuchni lub pokoju dziecka. Coraz popularniejsze stają się jednak w ostatnim czasie także aranżacje np. salonu czy sypialni, które bazują na firanach do parapetu oraz długich zasłonach. Jeśli podoba Ci się taki nowoczesny i dość ekstrawagancki efekt, zdecydowanie warto spróbować.

Drugi sposób mocowania firan to oczywiście sprawienie, by materiał kończył się na równi z posadzką. Jest to bardzo klasyczne rozwiązanie, które sprawdza się w większości przypadków. Taka długość materiału pięknie wysmukla wnętrze, a także optycznie je powiększa.

Gdy taka metoda jest dla Ciebie zbyt oklepana, możesz zawiesić firany tak, aby lekko opadały na podłogę. Musisz oczywiście wtedy kupić o kilka centymetrów dłuższe osłony. Taki zabieg sprawia, że pomieszczenie nabiera wyjątkowej elegancji. Do tego wnętrze zachowuje odpowiednie proporcje. Pamiętaj jednak, aby w takiej sytuacji na posadzce znajdowało się max. 5 cm materiału.

Ostatnia, czwarta już metoda, to natomiast zawieszenie firan tak, aby leżały na podłodze. Taka osłona powinna być ok. 20-30 cm dłuższa niż wysokość od karnisza do posadzki. Materiał ułoży się wtedy na ziemi, wprowadzając do wnętrza romantyczny klimat i elegancję.

To już wszystkie sposoby zawieszania firan. Mam nadzieję, że teraz wiesz już na ten temat tyle, by móc wybrać do swojego wnętrza najlepsze dekoracje okienne. Powodzenia!

Mogą Ci się również spodobać

Jak ułożyć deskę serów – skomponuj jadalną dekorację na stół w jadalni

08.04.2024

Przygotowując stół na przyjęcie wiele osób zastanawia się, jak go […]

Instalacje fotowoltaiczne w projektach deweloperskich

Współcześnie inicjatywy ekologiczne odgrywają bardzo ważną rolę w kształtowaniu środowiska […]

Styl eko we wnętrzach ? poznaj najgorętszy trend 2022 roku!

Od kilku lat życie w stylu eko jest nie tylko […]