Montaż słupków ogrodzeniowych krok po kroku

12.04.2023

Montaż słupków ogrodzeniowych krok po kroku

Kiedy decydujesz się na ogrodzenie posesji, chcesz, by bariera była stabilna i długo przetrwała bez uszkodzeń. By tak się stało, koniecznie musisz dobrze osadzić w gruncie słupki ogrodzeniowe. To na nich będzie opierać się ogrodzenie, to one muszą wytrzymać przeciążenia – a przede wszystkim stać prosto! Montaż słupków ogrodzeniowych nie jest niczym trudnym, jeśli tylko będziesz pamiętać o wszystkich niezbędnych czynnościach. Przeczytaj opis najważniejszych montażowych kroków!

Jak przygotować teren do montażu słupków ogrodzeniowych?

Na słupkach ogrodzeniowych opierają się różne ogrodzenia – zarówno te proste i lekkie z siatki ogrodzeniowej, jak i bardziej efektowne panele. Słupki trzeba więc zamontować idealnie pionowo i mocno je osadzić. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków montaż słupków ogrodzeniowych zakłada wbetonowanie ich w podłoże.

Najpierw trzeba jednak odpowiednio zaplanować ogrodzenie. Pierwszy krok to dokładne wytyczenie bariery. Pamiętaj, że ogrodzenie powinno w całości znajdować się w granicach Twojej posesji. W przeciwnym razie musisz uzgodnić jego przebieg z sąsiadem.

W miejscu przyszłej bariery warto rozciągnąć sznurek. To pozwoli Ci też dokładnie sprawdzić teren pod montaż słupków ogrodzeniowych i ogrodzenia. Trzeba będzie go uprzątnąć, być może miejscami również wyrównać lub zaplanować ogrodzenie kaskadowe.

Kolejnym krokiem przygotowawczym będzie wytyczenie lokalizacji słupków. Najpierw wyznacz miejsca pod słupki początkowe i końcowe, a także narożne. W kolejnych krokach zaznacz pozycje słupków pośrednich. Najlepiej rozstawić je co około 2,5 metra. Przy ogrodzeniu panelowym odległości mogą być nieco większe – dokładne wskazówki znajdziesz na https://dobrewnetrza.net/2023/03/29/slupki-ogrodzeniowe-do-siatki-i-innych-ogrodzen-w-jakich-odleglosciach-je-stawiac/.

Montaż słupków ogrodzeniowych – najważniejsze kroki

Kiedy masz już dokładny plan ogrodzenia, możesz rozpocząć właściwy montaż słupków ogrodzeniowych.

Przygotowanie dołków pod słupki ogrodzeniowe

By słupki stały stabilnie, musisz odpowiednio głęboko wpuścić je do gruntu. Do tego potrzebny będzie spory dół. Jak głęboko wkopać się w ziemię? Wszystko zależy od regionu, w jakim mieszkasz. Na terenie Polski obowiązują cztery strefy przemarzania gruntu – od 1,4 m w okolicach Suwałk po 0,8 m w zachodniej części kraju.

Słupek nie powinien być wkopywany płycej, bo beton, w którym go osadzisz, może zostać naruszony przez zamarzające wody gruntowe. Pamiętaj też, że dół musi być o kilkanaście centymetrów szerszy od słupka. Do głębokości wykopu dobierz słupki odpowiedniej wysokości, na przykład z oferty https://www.siatkopol-sklep.pl/category/slupki-ogrodzeniowe.

Osadzenie słupków ogrodzeniowych

W tak przygotowanych otworach trzeba osadzić słupki. Powinny znaleźć się w samym centrum dołu. Na tym etapie musisz zadbać też o odpowiedni poziom słupków względem gruntu. Kąt powinien wynosić 90 stopni, wyjątkiem są ogrodzenia kaskadowe.

Jeśli teren jest równy, zadbaj też, by wszystkie słupki wystawały z ziemi dokładnie na taką samą wysokość. Kiedy już otrzymasz odpowiedni poziom, ustabilizuj słupki – wesprzyj je specjalnymi wspornikami lub kamieniami.

Betonowanie słupków ogrodzeniowych

Montaż słupków ogrodzeniowych kończy betonowanie. Zalej doły betonem do pełna, do poziomu gruntu. Sprawdź też jeszcze raz, czy słupki zachowują odpowiedni poziom względem podłoża. Tuż po zalaniu otworów jest jeszcze moment na ewentualne skorygowanie ustawienia.

Na koniec możesz wygładzić beton. Pozwól mieszance zastygnąć, odczekaj dwa, trzy dni przed rozłożeniem siatki czy paneli.

Podsumowanie: jak prawidłowo wykonać montaż słupków ogrodzeniowych?

Montaż słupków ogrodzeniowych rozpocznij od przygotowania terenu. Wytycz linie, po których będzie przebiegać ogrodzenie, uporządkuj teren. Wyznacz miejsce słupków początkowych, końcowych, narożnych i pośrednich. 

Następnie przygotuj doły – ich głębokość zależy od głębokości przemarzania gruntu. Osadź w nich słupki i wypoziomuj, a na koniec zalej doły betonem. Montaż słupków ogrodzeniowych to nie czarna magia!

Mogą Ci się również spodobać

Akumulatorowa dmuchawa do liści – jak wybrać odpowiedni model?

17.11.2023

Bez dmuchawy jesienne porządki na podwórku są żmudne i uciążliwe. […]

Lampy kule ? gdzie sprawdzą się najlepiej?

Lampy kule zyskały kilka lat temu ogromną popularność. Wszystko ze […]

Jak dbać o ogród latem?

Lato to najtrudniejszy okres dla naszego ogrodu. Szczególnie susza i […]