Rodzaje spawarek ? jak wybrać odpowiedni?

06.09.2022

Rodzaje spawarek ? jak wybrać odpowiedni?

Spawarka to urządzenie wykorzystywane zarówno w użytku profesjonalnym, jak i domowym, służące do spawania ręcznego lub automatycznego. Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje spawarek i to na nich skupię się w dzisiejszym artykule: spawarki TIG, MMA, MIG/MAG. Dzięki temu będziesz mógł poszerzyć swoją wiedzę o tych urządzeniach, a także skorzystać z moich porad, które podpowiedzą Ci, które z nich jest najlepszym wyborem dla Ciebie. Zapraszam do lektury!

Rodzaje spawarek ? poznaj 3 metody spawania

Wzięcie pod uwagę metody spawania i dopasowanie odpowiedniej do prac, jakie wykonujesz, pozwoli Ci osiągać zamierzone efekty. Dlatego możesz zdecydować się na spawarki MMA, czyli spawanie elektrodami otulonymi, spawarki TIG, pozwalające na spawanie metodą nietopliwą, i ostatecznie spawarki MIG/MAG, w których spawanie odbywa się elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych. Sprawdzone spawarki znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/, a tymczasem przejdźmy do dokładniejszego omówienia każdego z trzech rodzajów.

Spawarki MMA

Najpopularniejsze spawarki na rynku? Większość osób bez wahania odpowie: MMA. Spawanie z wykorzystaniem spawarki MMA odbywa się z pomocą elektrod otulonych. Do elementów wchodzących w skład tych urządzeń zaliczamy m.in. przewód z uchwytem elektrodowym, źródło prądu z układem sterowania, a także przewód masowy.

Zdecydowanie się na spawarkę MMA to jednak nie wszystko, gdyż urządzenia tego typu dzielą się na trzy rodzaje: transformatorowe, inwertorowe, a także prostowniki spawalnicze. Pierwsze z nich cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybierane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. Co je wyróżnia? Przede wszystkim niska cena! Odznaczają się także stosunkowo małą awaryjnością i prostą budową. Dlatego jeśli szukasz spawarki, która będzie w użytku jedynie od czasu do czasu, model transformatorowy MMA może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Kolejny rodzaj, czyli spawarki inwertorowe, to urządzenia charakteryzujące się niskim zużyciem prądu. Jednocześnie podczas pracy jest on stabilny, dzięki czemu spoiny mają dobrą jakość. W porównaniu do migomatów, o których piszę więcej poniżej, odznaczają się lekką budową i niewielkimi rozmiarami. Nie oznacza to jednak, że przez to sprawdzają się przede wszystkim w użytku domowym, a wręcz przeciwnie ? są wykorzystywane głównie przez profesjonalistów. Posiadają wiele dodatkowych funkcji, które usprawniają proces spawania, m.in. pozwalają spawać różnymi rodzajami elektrod otulonych, a także dają możliwość cyfrowego kontrolowania parametrów urządzenia.

Ostatnim rodzajem spawarek MMA są prostowniki spawalnicze. Co warto o nich wiedzieć? Niezwykle rzadko mają swoje miejsce w domowych warsztatach, a wykorzystywane są przede wszystkim w branży produkcyjnej ? wpływ na to ma m.in. ich duża waga.

Przed zakupem spawarki dobrze poznaj funkcje, które posiadają jej poszczególne rodzaje. Dzięki temu wybierzesz model, który będzie doskonale pasował do Twoich wymagań.

Spawarki TIG

Kolejnym rodzajem urządzeń do spawania są spawarki TIG. Wyróżnia je najlepsza jakość spoiw spośród wszystkich metod spawania. Najczęściej stosuje się je do pracy z metalami wysokostopowymi i aluminium. Proces spawania odbywa się z wykorzystaniem palnika wysokoczęstotliwościowego. Dzięki wyborowi spawarki TIG możesz liczyć na pracę na wysokim poziomie, gdyż urządzenia dają możliwość kontroli wielu parametrów, np. czasu końcowego wypływu gazu czy końcowego lub początkowego natężenia. Pamiętaj tylko, że im więcej dostępnych funkcji, tym droższe będzie spawarka. W profesjonalnym użytku mogą sprawdzić się najnowsze modele, które zapisują wybrane ustawienia, co znacznie ułatwia pracę.

Spawarki MIG/MAG

Spawarki MIG/MAG określane są także jako migomaty. Z ich pomocą zespawasz różne rodzaje materiałów, np. grube aluminium czy metal. Wiesz już, że proces ten odbywa się w osłonie gazów ? obojętne to MIG, a aktywne MAG. Na wybór metody spawania MIG lub MAG ma więc wpływ to, jaki gaz wykorzystasz.

Migomat to bardzo funkcjonalne urządzenie. W porównaniu do spawarki TIG odznacza się wyższą wydajnością, przy spawaniu w różnych pozycjach. Wybrane modele posiadają układ wodnego chłodzenia palnika, który pozytywnie wpływa na tę funkcję. Dzięki temu możliwe jest spawanie prądem o natężeniu nawet do 400 amperów ? z pomocą tego urządzenia zespawasz nawet grube warstwy metali.

Spawarki MIG/MAG odznaczają się więc dużą mocą, jednak przez to, że wyposażone są w transformatory, służące do tworzenia łuków spawalniczych i swoją bardzo solidną konstrukcję, ich waga nie należy do najniższych. Jeśli zależy Ci na mobilnym modelu, który łatwo przetransportujesz do innego miejsca, postaw na migomat na kółkach. W innym przypadku przyda Ci się wózek spawalniczy.

Co jeszcze jest niezbędne do spawania migomatem? Powinieneś zaopatrzyć się m.in. w reduktor gazu i gaz osłonowy. Nie zapomnij także o drucie i uchwycie spawalnicznym. Z tymi elementami stworzysz profesjonalne stanowisko spawalnicze.

Jaką spawarkę wybrać?

Do użytku domowego i dla początkujących polecane są przede wszystkim dwa rodzaje spawarek: migomaty oraz spawarki inwertorowe MMA. Te pierwsze odznaczają się dużą uniwersalnością, gdyż stosowane są zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Otrzymana z ich pomocą spoina jest wysokiej jakości, a do tego wyróżnia się odpornością na korozję. Za taką spawarką przemawia także łatwość jej obsługi, która sprawdzi się u osób mających pierwszą styczność ze spawaniem.

Drugim polecanym rodzajem są spawarki inwertorowe MMA. W porównaniu do migomatów, pozwalają one na wolniejszą pracę, co z pewnością docenią amatorzy, stawiający swoje pierwsze kroki w spawaniu. To idealne urządzenia do nauki, popełniania błędów i zdobycia praktyki.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej dopasować model spawarki do swoich wymagań i potrzeb zwróć uwagę na takie elementy jak: moc i sprawność urządzenia, a także to, czy wymaga ona wyposażenia Twojego warsztatu w dodatkowe elementy. Na cenę urządzenia wpływ ma to, jakiej jest marki ? te od bardziej znanych i docenianych w branży producentów będą kosztować więcej ? oraz to, jakie posiada funkcje i dla kogo jest przeznaczona. Profesjonalne urządzenia będą miały wyższą cenę, jednak do użytku domowego wystarczy Ci spawarka o mniejszej wytrzymałości.

Mogą Ci się również spodobać

Jakie ubrania do pracy w ogrodzie wybrać?

10.08.2022

Pielęgnacja ogrodu potrafi być niezwykle wdzięczną i przyjemną pracą, zwłaszcza, […]

Jakie akcesoria ogrodzeniowe wybrać do siatki, a jakie do paneli?

Montaż ogrodzenia wokół posesji należy do prac, które przy odpowiedniej […]

Dopasowanie kosiarki ogrodowej do potrzeb

Ogród na posesji najczęściej składa się z obrzeża w formie […]