Jakie akcesoria ogrodzeniowe wybrać do siatki, a jakie do paneli?

01.06.2023

Jakie akcesoria ogrodzeniowe wybrać do siatki, a jakie do paneli?

Montaż ogrodzenia wokół posesji należy do prac, które przy odpowiedniej dozie chęci i samozaparcia możesz wykonać samodzielnie. Zwłaszcza wtedy, kiedy decydujesz się na ogrodzenie z siatki lub gotowych paneli. Niezbędne są jednak w takim przypadku odpowiednie akcesoria ogrodzeniowe. Musisz przy tym wiedzieć, że nie zawsze są dołączone w zestawie. Sprawdź, jakie elementy dobrać do konkretnego rodzaju ogrodzenia?

Montaż ogrodzenia z siatki – w co się zaopatrzyć?

Najważniejsze elementy ogrodzenia z siatki to oczywiście sama siatka ogrodzeniowa oraz słupki. Oczywiste jest jednak, że montaż tych elementów wymaga kilku dodatkowych akcesoriów.

Będą Ci potrzebne, kiedy zakończysz już montaż słupków ogrodzeniowych. Najprostszą metodą przytwierdzenia siatki do osadzonego w ziemi słupka początkowego będzie drut wiązałkowy. Takie rozwiązanie nie będzie jednak zbyt estetyczne, a może okazać się również mało solidne.

Akcesoria ogrodzeniowe do drutu naciągowego

Lepszym wyborem będzie zastosowanie obejm na słupki. Trzeba je dopasować do średnicy podpór. Jak bowiem wskazuje nazwa, to obręcze, które obejmują słupek. Do ich unieruchomienia potrzebne będą z kolei następne akcesoria – śruby M8 z oczkiem. Musisz skręcić nimi obejmy, by zajęły odpowiednie miejsce.

W takim wypadku elementem koniecznym do prawidłowego montażu siatki będzie także drut naciągowy. To o niego będzie się opierać siatka. Najlepiej zainstalować trzy druty – na górze słupka, w połowie jego wysokości i tuż nad ziemią. Drut przeciąga się przez oczko śruby M8. Alternatywą jest wkręcany bezpośrednio w słupek napinacz do drutu.

Obejmy lub napinacze muszą także pojawić na słupkach narożnych i końcowym. Przy słupkach pośrednich potrzebne będą z kolei przelotki na drut naciągowy – do wyboru masz przelotki z bolcem i wkrętem. Łatwiejsze w montażu są te drugie.

Również przy zastosowaniu drutu naciągowego potrzebny będzie wspomniany już wcześniej drut wiązałkowy. Będzie służył do związania siatki z naciągiem.

Montaż ogrodzenia panelowego – co będzie potrzebne?

Akcesoria ogrodzeniowe będą niezbędne również przy montażu ogrodzenia panelowego. W tym przypadku najczęściej są dołączone w zestawie do paneli i słupków. Jeśli jednak samodzielnie składasz ogrodzenie z różnych elementów, zwróć uwagę, by zaopatrzyć się w odpowiednie obejmy. Potrzebne będą Ci trzy rodzaje tych elementów: obejmy początkowe z jedną śrubą, obejmy pośrednie ze śrubami po dwóch stronach i obejmy narożne ze śrubami ustawionymi prostopadle.

Obejmy skręca się z panelami za pomocą nierdzewnych śrub ze zrywanymi nakrętkami. By całość dobrze się trzymała, powinieneś użyć również podkładek. Dodatkowo chwyt ustabilizują także tak zwane książeczki do ogrodzenia.

Podsumowanie: jakie akcesoria ogrodzeniowe będą Ci potrzebne do montażu siatki i paneli?

Jeśli planujesz samodzielny montaż ogrodzenia z siatki bądź paneli, nie zapomnij o małych elementach, które mają kluczowy wpływ na stabilność przyszłej bariery. Akcesoria ogrodzeniowe niezbędne do profesjonalnego montażu siatki to obejmy i śruby M8 z oczkiem bądź napinacze do drutu, drut naciągowy, przelotki oraz drut wiązałkowy. Przy ogrodzeniu panelowym musisz się zaopatrzyć w trzy rodzaje obejm, a do tego śruby ze zrywanymi nakrętkami, podkładki oraz książeczki do ogrodzenia.

Mogą Ci się również spodobać

Czy ogrzewanie na budowie jest potrzebne? Sprawdź, jak o nie zadbać

18.10.2022

Budowa domu to dla wielu osób jedna z największych inwestycji, […]

Salomon – bluza z kapturem. Dlaczego warto mieć ją w domu?

Salomon – bluza z kapturem od tej marki przyda się […]

Przechowywanie w kuchni – czyli gdzie to wszystko pomieścić?

W kuchni jest wiele przedmiotów i czasami trudno je wszystkie […]