Jakie podkaszarki do trawy najlepiej sprawdzą się w przydomowym ogrodzie?

29.03.2023

Jakie podkaszarki do trawy najlepiej sprawdzą się w przydomowym ogrodzie?

Chcesz mieć piękny i zadbany ogród? Musisz zadbać o trawnik. Podstawowym sprzętem do jego pielęgnacji jest kosiarka. Ale nawet najlepszy spalinowy model nie poradzi sobie w zakamarkach, okolicach drzew, żywopłotu czy przy krawężnikach. W takich miejscach trzeba będzie zaangażować do pracy podkaszarki do trawy, które pozwolą dokładniej przyciąć trawnik. Na jaki model warto postawić w przydomowym ogrodzie? Dowiedz się więcej!

Jakie podkaszarki do trawy można wykorzystać w ogrodzie?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem podkaszarki do trawy, masz do wyboru trzy rodzaje tych urządzeń. Różnią się przede wszystkim rodzajem zasilania.

Podstawowymi urządzeniami wykorzystywanymi w ogrodach są podkaszarki elektryczne. Zasila je prąd bezpośrednio z sieci, przekazywany za pośrednictwem kabla.

Druga opcja to urządzenia spalinowe. Takie podkaszarki do trawy działają dzięki silnikowi napędzanemu benzyną bezołowiową. W przypadku silników dwusuwowych potrzebny będzie również dodatek oleju.

Trzecia możliwość to podkaszarki akumulatorowe. Za ich napęd odpowiadają wymienne akumulatory ładowane z sieci elektrycznej. W większości najnowszych urządzeń wykorzystuje się akumulatory litowo-jonowe o pojemności od dwóch do czterech amperogodzin.

Kiedy w ogrodzie sprawdzą się podkaszarki do trawy elektryczne?

To proste w eksploatacji urządzenia, które w przydomowym ogrodzie będą mieć kilka niezaprzeczalnych atutów. Dużą ich zaletą jest niewielka waga. Lekką podkaszarką operuje się znacznie prościej niż ciężkimi urządzeniami, do tego wykaszanie trawy z zakamarków nie będzie zbyt męczące.

Elektryczne podkaszarki do trawy dobrze sprawdzą się pod domem, bo nie emitują zbyt wielkiego hałasu. Nawet koszenie pod oknami nie będzie więc uciążliwe. Do tego elektryczne urządzenia to najtańsze podkaszarki na rynku.

Minusy? Kabel, który będzie się za Tobą ciągnął w czasie pracy. Jeśli jednak Twój ogród jest niewielki, elektryczna podkaszarka będzie znakomitym rozwiązaniem.

Kiedy warto postawić na podkaszarki spalinowe?

W porównaniu do elektrycznych, spalinowe podkaszarki do trawy są zazwyczaj wyraźnie droższe. W parze z wyższą ceną idzie jednak większa moc. Jeśli więc rzadziej pielęgnujesz ogrodowy trawnik i często musisz radzić sobie z dużymi chaszczami oraz bardzo wysoką trawą, taka podkaszarka będzie odpowiednim wyborem.

Spalinowe podkaszarki pod domem to jednak ryzyko. Pracują bardzo głośno, więc lepiej nie używać ich rankiem, by nie pobudzić domowników. Poza tym zanieczyszczają powietrze w ogrodzie, a wytwarzane przez nie spaliny mogą też pobrudzić ściany budynków. Zbiornik z paliwem podnosi także wagę urządzenia.

Z drugiej strony, brak kabla ułatwia pracę. Spalinowe urządzenia dobrze sprawdzą się więc w rozległych ogrodach.

Kiedy dobrym wyborem do ogrodu będą podkaszarki akumulatorowe?

Akumulatorowe urządzenia to kompromis między podkaszarkami elektrycznymi i spalinowymi. Takie rozwiązanie przejmuje część ich zalet, ale ma też kilka wad. Jest w pełni niezależne, jak podkaszarka spalinowa, ale ma czas pracy limitowany pojemnością akumulatora. Jego ładowanie trwa dłużej niż uzupełnienie paliwa w urządzeniu spalinowym.

Cena podkaszarek akumulatorowych również plasuje się pomiędzy konkurencyjnymi typami sprzętu. Zazwyczaj jednak takie modele nie dysponują zbyt dużą mocą. Sprawdzą się przy przycinaniu niewielkiej trawy, z większymi pędami mogą mieć problemy.

Podsumowanie: które podkaszarki do trawy najlepiej spiszą się w ogrodzie?

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o ogród przed domem najtańszym kosztem, postaw na elektryczne podkaszarki do trawy. To tanie, proste w obsłudze i lekkie urządzenia. W dodatku możesz je wykorzystywać nawet pod oknami i nie będziesz przesadnie przeszkadzać domownikom.

Jeśli Twój ogród jest rozległy albo masz do usunięcia duże, zgrubiałe pędy, wybierz urządzenie spalinowe. Podkaszarka akumulatorowa przyda się raczej do lżejszych prac.

Mogą Ci się również spodobać

Jakie podkaszarki do trawy najlepiej sprawdzą się w przydomowym ogrodzie?

29.03.2023

Chcesz mieć piękny i zadbany ogród? Musisz zadbać o trawnik. […]

Montaż paneli ogrodzeniowych – jak wykonać go samodzielnie?

Panele ogrodzeniowe z drutu kuszą ładnym wyglądem, dużą wytrzymałością i […]

Jaka kołdra na lato? Poznaj najlepsze opcje

Lato to czas, kiedy noce stają się ciepłe, a sen […]